Nabycie mieszkania w spółdzielni na licytacji

Pytanie:

"Chcę nabyć na licytacji komorniczej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Dłużnik - właściciel mieszkania nie spłacił kredytu z banku (był on zabezpieczony wpisem na hipotece tego mieszkania). Dodatkowo przez dwa lata nie był płacony czynsz za to mieszkanie, w związku z czym spółdzielnia rości sobie prawa do tego mieszkania. Czy to spółdzielcze własnościowe prawo nabyte na licytacji komorniczej będzie wolne od wszelkich obciążeń (art. 1000 KPC), czy też spółdzielnia będzie miała możliwość obciążenia nabywcy tym zaległym czynszem? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie?"

Odpowiedź prawnika: Nabycie mieszkania w spółdzielni na licytacji

Zgodnie z kodeksem postÄ™powania cywilnego, z chwilÄ… uprawomocnienia siÄ™ postanowienia o przysÄ…dzeniu wÅ‚asnoÅ›ci wygasajÄ… wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeÅ„ osobistych ciążące na nieruchomoÅ›ci. Przez okreÅ›lenie „wszelkie prawa” rozumieć należy prawa ciążące na nieruchomoÅ›ci, czyli prawa rzeczowe ograniczone. Nabywca odpowiada rzeczowo, czyli z nieruchomoÅ›ci, bez potrÄ…cania wartoÅ›ci tych praw z ceny nabycia, dlatego na nabywcÄ™ nie przechodzÄ… zobowiÄ…zania osobiste dÅ‚użnika. Jak stanowi art. 999 par.2 kodeksu postÄ™powania cywilnego, na nabywcÄ™ przechodzi obowiÄ…zek zapÅ‚aty danin publicznych z nieruchomoÅ›ci od dnia prawomocnoÅ›ci postanowienia o przysÄ…dzeniu wÅ‚asnoÅ›ci. ZalegÅ‚ość czynszowa nie jest ograniczonym prawem rzeczowym, tylko dÅ‚ugiem poprzedniego wÅ‚aÅ›ciciela mieszkania. W zwiÄ…zku z powyższym spółdzielnia nie ma możliwoÅ›ci obciążenia Pana tÄ… należnoÅ›ciÄ….

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika