Umorzenie długu

Pytanie klienta:

""Czy jest możliwość umorzenia w jakikolwiek sposób długu lub odsetek od pożyczki zaciągniętej przez sp. z o.o. od jednego ze wspólników, jeżeli obydwie strony nie mają nic przeciwko temu? Jakie koszty poniosą w tym przypadku obydwie strony? ""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 508 kodeksu cywilnego, zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Jeżeli więc w analizowanej sytuacji obie strony stosunku zobowiązaniowego zgadzają się na zwolnienie z długu, nie ma przeszkód, by wierzyciel (udziałowiec spółki z o.o.) zwolnił dłużnika (spółkę z o.o) z długu. W celu dokonania zwolnienia należy sporządzić odpowiednie porozumienie pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, w którym stwierdzone zostanie wygaśnięcie zobowiązania dłużnika. Konieczna jest na to zgoda dłużnika. Zwolnienie takie nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.