Umorzenie długu

Pytanie:

"Czy jest możliwość umorzenia w jakikolwiek sposób długu lub odsetek od pożyczki zaciągniętej przez sp. z o.o. od jednego ze wspólników, jeżeli obydwie strony nie mają nic przeciwko temu? Jakie koszty poniosą w tym przypadku obydwie strony? "

Odpowiedź prawnika: Umorzenie długu

Zgodnie z art. 508 kodeksu cywilnego, zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Jeżeli więc w analizowanej sytuacji obie strony stosunku zobowiązaniowego zgadzają się na zwolnienie z długu, nie ma przeszkód, by wierzyciel (udziałowiec spółki z o.o.) zwolnił dłużnika (spółkę z o.o) z długu. W celu dokonania zwolnienia należy sporządzić odpowiednie porozumienie pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, w którym stwierdzone zostanie wygaśnięcie zobowiązania dłużnika. Konieczna jest na to zgoda dłużnika. Zwolnienie takie nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika