Umorzenie egzekucji z nieruchomości

Pytanie:

"Jakie przesłanki mogą spowodować umorzenie, wstrzymanie egzekucji komorniczej z nieruchomości?"

Odpowiedź prawnika: Umorzenie egzekucji z nieruchomości

Wskutek wniosku wierzyciela o wszczęcie egzekucji z nieruchomości wymienionej we wniosku komornik wzywa dłużnika, aby zapłacił dług w ciągu dwóch tygodni pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania. Zapłacenie zatem w tym terminie należności spowoduje wstrzymanie egzekucję z nieruchomości. Na wniosek wierzyciela lub dłużnika, zgłoszony nie później niż podczas opisu i oszacowania, jak również z urzędu może być wystawiona na licytację wydzielona część zajętej nieruchomości, której cena wywołania wystarcza na zaspokojenie wierzyciela egzekwującego. O wydzieleniu rozstrzyga komornik po oszacowaniu nieruchomości. Wniosek, że egzekucja może być zatem ograniczona do części nieruchomości wystarczającej na zaspokojenie wierzyciela i kosztów egzekucji. Pamiętać należy, że jeżeli należność wierzyciela będzie uiszczona wraz z kosztami przed zamknięciem przetargu, komornik umorzy egzekucję. Gdyby żadna z dwóch licytacji nie przyniosła skutku i nie doszło do przejęcia licytowanej nieruchomości przez wierzyciela to, postępowanie egzekucyjne umarza się i nowa egzekucja z tej nieruchomości może być wszczęta dopiero po upływie roku.

W pozostałym zakresie na temat ograniczeń egzekucji informacje można znaleźć w następujących artykułach: Czy i kiedy możliwe jest zawieszenie postępowania egzekucyjnego?, Powództwo przeciwegzekucyjne opozycyjne, czyli jak bronić się przed niezgodną z prawem egzekucją, Co może być przyczyną umorzenia postępowania egzekucyjnego?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika