Umorzenie postępowania egzekucyjnego a koszty
Pytanie:
"Na mój wniosek komornik wszczął postępowanie egzekucyjne do nieruchomości dłużnika, zajmując ją. Właśnie otrzymałem od jego pełnomocnika propozycję ugody tj. dobrowolnej zapłaty długu w ratach na moje konto ale pod warunkiem wysłania przeze mnie do komornika wniosku o zawieszenie postępowania. Załóżmy, że tak zrobię - wystosuję wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego a jeżeli dłużnik mi zapłaci to dodatkowo wniosek o umorzenie postępowania. Czy istnieje ryzyko że będę musiał zapłacić komornikowi za nazwijmy, utratę spodziewanego zysku z egzekucji nieruchomości albo jakieś inne koszty? "
Odpowiedź prawnika: Umorzenie postępowania egzekucyjnego a koszty
Zgodnie z art. 49 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania cywilnego komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5 % wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Jak więc wynika z powyższego, jeżeli wszczęcie egzekucji było zasadne, a zasadność ta odpadła w toku egzekucji, wówczas koszty egzekucyjne poniesie tylko dłużnik. W przypadku niecelowego wszczęcia egzekucji, koszty o których mowa powyżej poniesie wierzyciel (art. 49 ust. 4 w/w ustawy).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?