Umowa dzierżawy a wystawienie faktury VAT
Pytanie:
"W tym tygodniu mam podpisać umowę dzierżawy na 20 lat i sytuacja jest następująca: znalazłem grunt, który należy do spółdzielni mieszkaniowej A i przeprowadziłem 2-miesięczne negocjacje związane z podpisaniem umowy. W ciągu 3-4 miesięcy planuję założyć sp. z o.o. z osobą prowadzącą firmę B. To właśnie mój przyszły wspólnik podpisuje umowę dzierżawy pomiędzy spółdzielnią a firmą B (spółka z o.o.). Ja w firmie B nie mam żadnego udziału, to jest tylko jego firma. Chcę się zabezpieczyć w ten sposób, że chcę występować w umowie dzierżawy jako druga połowa dzierżawcy. Czy mogę występować jako osoba fizyczna obok sp. z o.o. B , jako współdzierżawca? Czy spółdzielnia może wystawiać FV za dzierżawę na firmę B? "
Odpowiedź prawnika: Umowa dzierżawy a wystawienie faktury VAT
OczywiÅ›cie możliwe jest podpisanie umowy dzierżawy przez wiÄ™cej niż dwie osoby tak, że po stronie wydzierżawiajÄ…cego lub dzierżawcy (lub obu jednoczeÅ›nie) wystÄ…pi wielość podmiotów. StronÄ… takiej umowy dzierżawy po stronie dzierżawcy bÄ™dÄ… dwa podmioty – Pan i spółka z o.o., wydzierżawiajÄ…cym bÄ™dzie spółdzielnia. BÄ™dÄ… Panu przysÅ‚ugiwaÅ‚y prawa i obowiÄ…zki wynikajÄ…ce z umowy dzierżawy. W omawianym wypadku do zapÅ‚aty czynszu i ewentualnych innych roszczeÅ„ wynikajÄ…cych z dzierżawy oba podmioty sÄ… odpowiedzialne solidarnie, gdyż Å›wiadczenie wydzierżawiajÄ…cego jest niepodzielne. Oznacza to, że spółdzielnia bÄ™dzie mogÅ‚a żądać zapÅ‚aty wedÅ‚ug swojego wyboru od każdego z dÅ‚użników jednoczeÅ›nie lub tylko od jednego. Jednak podpisanie tej umowy nie gwarantuje, że zostanie podpisana kolejna umowa dzierżawy ze spółdzielniÄ… w miejsce obecnej, w której stronÄ… bÄ™dzie majÄ…ca powstać spółka z o.o.. Podpisanie takiej umowy bÄ™dzie bowiem zależeć od decyzji spółdzielni. Dzierżawcy jako dÅ‚użnicy solidarni mogÄ… w umowie miÄ™dzy sobÄ… okreÅ›lić w jakiej wysokoÅ›ci każdy z nich odpowiada za zapÅ‚atÄ™ i sposób ewentualnych rozliczeÅ„.
JeÅ›li chodzi o możliwość wystawienia faktury na firmÄ™ B wskazać przede wszystkim należy, iż jest to obowiÄ…zek Spółdzielni jako podatnika VAT. JednoczeÅ›nie zauważyć trzeba, że kwestia wystawiania faktur w przypadku dwóch lub wiÄ™cej nabywców nadal nie jest uregulowana przepisami. Z pewnoÅ›ciÄ… nie jest możliwe w powyższej sytuacji wystawienie na spółkÄ™ B faktury na caÅ‚Ä… usÅ‚ugÄ™. WchodzÄ… w grÄ™ dwa rozwiÄ…zanie. Pierwsze – wystawienie jednej faktury na spółkÄ™ B i na Pana (w polu nabywca wpisane sÄ… dwa podmioty). I drugie – wystawienie dwóch faktur (dla spółki B. i dla Pana), z których każda dokumentuje „poÅ‚owÄ™ usÅ‚ugi”.
Naszym zdaniem bardziej prawidłowe jest pierwsze wyjście. Jednocześnie uważamy, że nadal aktualny pozostaje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 marca 1996 r. (sygn. akt III SA 1131/95, publ. ONSA 1997/1/32), w którym Sąd dopuszczając możliwość wystawiania faktur na dwa lub więcej podmiotów wskazał, iż każdy z nabywców uprawniony jest do odliczenia kwoty należnego podatku odpowiadającego ich udziałowi we współwłasności. Odpowiednie stosowanie powyższego wyroku w omawianym przypadku prowadzi do wniosku, że na podstawie otrzymanej faktury spółka B. miałaby prawo odliczyć połowę podatku na niej naliczonego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?