Umowa o dzieło - wynagrodzenie na cel charytatywny
Pytanie:
"Jestem dyrektorem instytucji kultury, która zatrudnia artystów na umowę o dzieło. Jeden z zatrudnionych artystów nie chce otrzymać wynagrodzenia, lecz chciałby, aby pewne środki zostały przekazane na cel charytatywny. Moja instytucja nie może przekazać na taki cel żadnych środków, ponieważ sprzeczne jest to z jej statutem. Jeżeli jednak byłoby jakieś formalne uzasadnienie, wtedy, jak sądzę byłoby to możliwe. Czy umowa o dzieło może stanowić, iż pracodawca zamiast honorarium dla pracownika przekaże analogiczną kwotę na cel charytatywny? "
Odpowiedź prawnika: Umowa o dzieło - wynagrodzenie na cel charytatywny
Stosownie do art. 627 kodeksu cywilnego, przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Z cytowanego przepisu wynika, iż istotą umowy o dzieło jest m.in. jej odpłatność. Strony zawierające umowę mogą jednak zgodnie z zasadą swobody umów, wyrażoną w art. 353[1] kc, ułożyć łączący je stosunek prawny w ten sposób, iż wynagrodzenie należne wykonawcy dzieła będzie wypłacane nie jemu bezpośrednio, a na wskazany przez niego cel. Takie rozwiązanie nie będzie bowiem naruszało istoty umowy o dzieło. Podkreślić wymaga, że wynagrodzenie za wykonane dzieło staje się własnością wykonawcy dzieła, a prowadzona przez Pana instytucja przekazując wynagrodzenie na określony cel charytatywny będzie występować jedynie w roli pośrednika. Przekazywanie w ten sposób środków pieniężnych na wskazany przez wykonawcę dzieła cel charytatywny nie powinno więc stanowić naruszenia statutu prowadzonej przez Pana instytucji kultury.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?