Umowa przedwstępna zbycia nieruchomości wspólnej

Pytanie:

"Jestem właścicielem razem z żoną (wspólność małżeńska) działki budowlanej. Chcę tę działkę sprzedać. Moja żona jest na urlopie i wróci za dwa tygodnie. Umówiłem się z kupującym na podpisanie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Czy mogę sam (bez żony) podpisać taką umowę i czy będzie ona ważna? Jeżeli nie, to czy dla jej ważności wystarczy jej podpisanie przez moją żonę po jej powrocie z urlopu? Czy kupujący może uzależniać wpłacenie zadatku od podpisania tej umowy również przez moją żonę (dopiero wtedy chce zapłacić 10% zadatku)?"

Odpowiedź prawnika: Umowa przedwstępna zbycia nieruchomości wspólnej

Obecnie obowiązujące przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wyraźnie wymieniają czynności, do dokonania których wymagana jest zgoda współmałżonka. Wśród nich – i to na pierwszym miejscu – znajdują się „czynności prowadzące do zbycia [...] nieruchomości [...]” (art. 37 § 1 pkt 1 kro). Użyty przez ustawodawcę zwrot wskazuje, iż chodzi nie tylko o czynności bezpośrednio prowadzące do zbycia, ale także o czynności podejmowane na etapach wcześniejszych. Należy do niech także zawarcie umowy przedwstępnej. Zatem umowa przedwstępna zbycia nieruchomości wymaga dla swej ważności zgody współmałżonka, chyba że umowa zostanie zawarta przez oboje małżonków albo w imieniu ich obojga. Zgoda może zostać wyrażona przed dokonaniem czynności, w trakcie jej dokonywania albo po dokonaniu – w tym ostatnim przypadku druga strona może wyznaczyć termin do potwierdzenia umowy, po upływie którego stanie się wolna.

Może Pan zatem albo zaczekać na powrót żony (i wtedy razem podpiszecie Państwo umowę), albo zawrzeć umowę przedwstępną i czekać, aż żona po powrocie z urlopu wyrazi zgodę na jej zawarcie. Do tego czasu umowa będzie umową niezupełną, w stanie bezskuteczności zawieszonej. Do momentu wyrażenia zgody lub jej odmowy umowa będzie wiązać strony i żadna z nich nie będzie mogła zwolnić się od umowy z powodu braku zgody małżonka jednej z nich na zawarcie umowy (można jednak wyznaczyć termin – patrz wyżej).

Należy jednak pamiętać, że zgoda musi być wyrażona w takiej samej formie, jak czynność „główna”, czyli w opisanym przypadku – w formie aktu notarialnego, co będzie wiązać się z kosztami.

Zadatek wręcza się przy zawieraniu umowy. Jeśli nie chce Pan czekać na powrót żony, to umowa zostanie zawarta w chwili podpisania jej przez Pana. Zgoda żony będzie miała moc wsteczną (umowa nie zostaje zawarta dopiero w chwili wyrażenia zgody). W razie braku zgody umowa będzie nieważna także z mocą wsteczną. W takiej sytuacji byłby Pan zmuszony do zwrotu otrzymanego zadatku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jarosław Wilk 2013-08-31 15:11:50

    Witam, a czy Kupujący w przypadku braku zgody współmałżonka Sprzedającego może domagać się zwrotu podwójnego zadatku?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika