Umowa sprzedaży a przestępstwo paserstwa

Pytanie:

"Pracuję w sklepie z telefonami komórkowymi i wszystkie telefony używane i nowe a nawet te na części kupuję na umowę z dokumentem tożsamości właściciela i oświadczeniem ze towar jest jego własnością! Czy w tym przypadku grozi mi zarzut o paserstwo, jeżeli zdarzy sie, że przypadkowo złodziej sprzeda mi kradziony telefon komórkowy? Czy 15 latek po okazaniu legitymacji szkolnej może sprzedać mi telefon komórkowy i czy taka transakcja z nieletnim jest legalna w świetle prawa?"

Odpowiedź prawnika: Umowa sprzedaży a przestępstwo paserstwa

Przestępstwo paserwstwa może byc popełnione tylko umyślnie. Oznacza to, że mógłby być Pan pociągnięty do odpowiedzialności karnej tylko za świadome uczestnictwo w nabywaniu przedmiotów pochodzących z kradzieży. Należy jednak wspomnieć, że przepisy kodeksu karnego zawierają także jeszcze jeden rodzaj paserwstwa. Zgodnie z art. 292 k.k., kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Oznacza to, że musi Pan być bardzo uważny przy przyjmowaniu towarów i może Pan odmówic przyjęcia towaru, jesli podejrzewa Pan, że pochodzi on z kradzieży. Jeżeli chodzi o zbywanie telefonów komórkowych od osób nieletnich, w grę wchodzą tu przepisy kodeksu cywilnego. Osoba w wieku od 13-18 roku życia ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że osoba ta może bez zgody swego przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, jak np. zakupy itp. Sprzedaż aparatów telefonicznych nie należy do zakresu takich spraw. Dlatego też co do zasady osoba taka nie może zbywać telefonów komórkowych bez zgody swego przedstawiciela ustawowego - rodzica lub opiekuna. Może Pan domagać się przedstawienia zgody przedstawiciela ustawowego osoby małoletniej na dokonanie takiej transakcji. W przeciwnym wypadku umowa zawarta z osoba małoletnią może być uznana za nieważną.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ewa marzec 2016-02-28 08:06:25

    sprzedalam trzy telefony komurkowe duzej wartosci nie wiedzac ze sa z wyludzenia mam teraz wezwanie na komende jest wymieniony artykol 291 par1kk co mi grozi ja nie wiedzialam ze pochodza z wyludzenia zrobilam koledze przysluge widzialam ze sa z papierami i w pudelkach a kolega ten co mi dal nie zyje w miedzy czesie umarl


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika