Upadłość spółdzielni a prawo do lokalu

Pytanie:

"W dniu 30 maja Sąd ogłosił upadłość spółdzielni mieszkaniowej, w której mam wykupione mieszkanie. Od 31 maja b.r. działa w spółdzielni syndyk. Co czeka mnie jako właściciela mieszkania? Co może stać się dalej ze spółdzielnią? Czy moje prawo własności jest jakoś chronione? Jaki może być mój wpływ na działania syndyka? W ogóle jaka "przyszłość" może nas właścicieli mieszkań w tej spółdzielni czekać?"

Odpowiedź prawnika: Upadłość spółdzielni a prawo do lokalu

Przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych chronią członków spółdzielni i właścicieli spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych. Jeżeli w wyniku upadłości lub likwidacji spółdzielni, nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokalu. Jeżeli natomiast majątek spółdzielni przechodzi na inną spółdzielnię mieszkaniową, prawa do lokali nie ulegają zmianie. Dotychczasowi członkowie spółdzielni upadłej mają roszczenie do spółdzielni przejmującej o przyjęcie do grona swych członków.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika