Upoważnienie do konta bankowego od umierającego

Pytanie:

"Właściciel konta jest nieprzytomny, w stanie agonalnym, niezdolny do czynności prawnych. Pracownicy banku wiedzą o tym. Pojawia się pełnomocnik, który chce zakończyć procedurę złożenia pełnomocnictwa, składając swój podpis. Jak powinien zachować się pracownik/bank?"

Odpowiedź prawnika: Upoważnienie do konta bankowego od umierającego

Jak wynika z opisu sytuacji, pełnomocnictwo już zostało udzielone przez posiadacza rachunku bankowego. Dla skutecznego udzielenia pełnomocnictwa nie jest wymagany podpis pełnomocnika. Najważniejszą kwestią jest to, w jakim momencie zostało udzielone pełnomocnictwo - czy mocodawca był w pełni świadomy, czy już znajdował się w stanie agonalnym.

W tym pierwszym wypadku należy podkreślić, iż pełnomocnictwo jest ważne aż do chwili jego odwołania albo śmierci mocodawcy. Nie przestaje być ważne, jeśli mocodawca zachoruje i nie może wyrażać swej woli. Zgodnie z art. 101 kodeksu cywilnego pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

W tym drugim wypadku, pojawiają się wątpliwości, czy pełnomocnictwo nie zostało sfałszowane albo podpisane rzeczywiście przez mocodawcę, który jednak nie był w pełni świadomy. Na podstawie art. 82 kodeksu cywilnego pełnomocnictwo udzielone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, jest nieważne. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych. Jeśli istnieją wątpliwości co do ważności pełnomocnictwa bank naszym zdaniem powinien wstrzymać się z wypłatą, by uniknąć zarzutów ze strony ewentualnych spadkobierców umierającej osoby.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika