Upoważnienie do reprezentowania wspólnika

Pytanie:

"Treść jakiego przepisu prawnego mogę przedłożyć urzędnikom w przypadku ew. odmowy zaakceptowania mojego upoważnienia otrzymanego od wspólnika z Niemiec, umożliwiającego mi reprezentowanie go przed urzędami w Polsce w sprawie zakładania naszej działalności w formie sp. cywilnej? Spodziewam się walki na noże, więc chcę naszych kochanych urzędników zaskoczyć."

Odpowiedź prawnika: Upoważnienie do reprezentowania wspólnika

Zgodnie z art. 32 i art. 33 kodeksu postępowania administracyjnego (podobnie uregulowanie to wygląda w ordynacji podatkowej), strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Czynności, w których strona nie może działać przez pełnomocnika to np. przesłuchanie strony. Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone do protokołu. Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat lub radca prawny oraz rzecznik patentowy może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa.

Zgodnie z prawem międzynarodowym prywatnym zachowanie formy przewidzianej przez prawo polskie wystarcza dla skuteczność udzielenia pełnomocnictwa przez mocodawcę będącego obywatelem niemieckim. Takie pełnomocnictwo wystarczy dla reprezentowania wspólnika o wpis do ewidencji oraz ZUS i US. Pełnomocnictwo ustanowione we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej nie jest jednocześnie pełnomocnictwem do reprezentowania strony w postępowaniu administracyjnym. Pełnomocnictwo to stanowi umocowanie do dokonywania czynności prawnych w imieniu przedsiębiorcy w ramach zwykłego zarządu, natomiast pełnomocnictwo do reprezentowania strony w postępowaniu administracyjnym przekracza zwykły zarząd, dlatego powinno być udzielone odrębnie lub potwierdzone w trakcie czynności postępowania (wyrok NSA we Wrocławiu z 31 maja 2000 r., I SA/Wr 2034/97). Brak dołączenia do wniosku wymaganego pełnomocnictwa jest brakiem formalnym wniosku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika