Uprawnienia korzystającego z przedmiotu użyczenia

Pytanie:

"Istotą prawa użyczenia jest oddanie rzeczy do bezpłatnego używania. Czy występuje również brak prawa do pobiera pożytków z rzeczy? "

Odpowiedź prawnika: Uprawnienia korzystającego z przedmiotu użyczenia

Zgodnie z kodeksem cywilnym przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Kodeks cywilny nie zawiera żadnego uregulowania dotyczącego pobierania pożytków przez biorącego w użyczenie. Dla usunięcia wszelkich wątpliwości warto zawrzeć umowę "o nieodpłatne używanie rzeczy i pobieranie z niej pożytków". Stosuje się do niej analogicznie postanowienia przepisów dotyczących użyczenia i dzierżawy. Podsumowując doktryna prawa cywilnego przyjmuje, iż zgodnie z brzmieniem przepisów o użyczeniu, umowa użyczenia podporządkowana przepisom kodeksu nie pozwala na pobieranie pożytków. Jeżeli jednak została zawarta umowa o nieodpłatne używanie rzeczy i pobieranie z niej pożytków, to - jak sama nazwa wskazuje - pobieranie pożytków jest w pełni dozwolone.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika