Uprawnienia z rękojmi a uprawnienia z gwarancji

Pytanie klienta:

""W jakiej relacji do siebie pozostają uprawnienia z rękojmi i gwarancji?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z Kodeksem cywilnym

Art. 579. Kupujący może wykonywać uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji.

Niezależność uprawnień wynikających z obu reżimów nie oznacza jednak możliwości korzystania z nich równocześnie. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego: Kupujący wybierając uprawnienia gwarancyjne traci uprawnienia z tytułu rękojmi. Przy wyborze uprawnień płynących z rękojmi kupujący traci możliwość realizacji uprawnień wynikających z gwarancji. Nie do przyjęcia jest zatem interpretacja art. 579 kc prowadząca do wniosku, że „niezależnie” oznacza „równocześnie” bądź zwolnienie nabywcy od podjęcia decyzji, czy korzystniejsze jest realizowanie uprawnień z gwarancji (włącznie z wymianą rzeczy na wolną od wad), czy też z rękojmi (aż do odstąpienia od umowy)1.

Orzeczenie wskazuje na rozłączność wyboru między uprawnieniami z rękojmi i gwarancji. Alternatywność wyboru nabywcy istnieje przez cały czas istnienia rękojmi i gwarancji i odnosi się do kwestii, w jakim reżimie nabywca będzie realizował uprawnienia dotyczące kolejno ujawniających się wad mających przyczynę tkwiącą w momencie nabycia rzeczy. Decyzja wyboru reżimu w odniesieniu do każdej kolejnej konkretnej wady jest definitywna (A. Brzozowski (w:) K. Pietrzykowski, Komentarz, t. II, 2009, s. 295).

1II CKN 350/2001 Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna