e-prawnik.pl Porady prawne

Uprawnienie do przejrzenia teczki w IPN

Pytanie:

Chciałem zajrzeć do swojej teczki w Instytucie Pamięci Narodowej. Nie byłem jakimś wielkim działaczem podziemia, ale wiem, że byłem inwigilowany. Jednakże w 1993 roku pracowałem krótko w Policji (przy przestępstwach kryminalnych). We wniosku jest zastrzeżenie, że nie można pracować w instytucjach bezpieczeństwa państwa. Czy dotyczy to także faktu zatrudnienia po 1989 roku? Czy oznacza to że przez to nie będę mógł zajrzeć do mojej teczki?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Uprawnienie do przejrzenia teczki w IPN

23.12.2004

Udostępniania akt zebranych przez IPN może żądać każda osoba pokrzywdzona, czyli taka, na której temat organy bezpieczeństwa zbierały celowo i najczęściej tajnie informacje. W razie śmierci pokrzywdzonego z takim żądaniem może wystąpić osoba mu bliska, chyba że istnieją dowody, iż zmarły nie życzyłby sobie tego. Za pokrzywdzonego nie uważa się jednak osoby, która po zbieraniu danych na swój temat została funkcjonariuszem, pracownikiem lub współpracownikiem organów bezpieczeństwa. Ustawa zawiera wyliczenie organów, które uważa się za organy bezpieczeństwa państwa. Praca w Policji po 1993 roku w żadnym razie nie jest uważana za pracę w organach bezpieczeństwa w rozumieniu ustawy i nie odbiera statusu osoby pokrzywdzonej. W każdym razie każda osoba ma prawo wystąpić do Instytutu Pamięci Narodowej z pytaniem, czy jest pokrzywdzonym w rozumieniu ustawy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Re: Uprawnienie do przejrzenia teczki w IPN

Zbigniew Baranows

2.9.2015 17:49:55

Re: Uprawnienie do przejrzenia teczki w IPN

moja teczka jeżeli istnieje potrzebna jest celem przyznania uprawnień ofiary represji w latach 80- dziesiątych pozdrawiam zbigniew baranowski ul.gwiazdzista 20/1a 66-400 gorzow wielkopolski

Re: Uprawnienie do przejrzenia teczki w IPN

Ewa Wieczorek

3.10.2012 0:5:21

Re: Uprawnienie do przejrzenia teczki w IPN

Byłam członkiek Solidarności Mam podstawy do podejrzenia o inwigilację, czy mogę sprawdzić czy istnieją jakieś na mój temat dokumenty w IPN, nie współpracowałam z żadną służbą.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ