Uprawnienie do przejrzenia teczki w IPN
Pytanie:
"Chciałem zajrzeć do swojej teczki w Instytucie Pamięci Narodowej. Nie byłem jakimś wielkim działaczem podziemia, ale wiem, że byłem inwigilowany. Jednakże w 1993 roku pracowałem krótko w Policji (przy przestępstwach kryminalnych). We wniosku jest zastrzeżenie, że nie można pracować w instytucjach bezpieczeństwa państwa. Czy dotyczy to także faktu zatrudnienia po 1989 roku? Czy oznacza to że przez to nie będę mógł zajrzeć do mojej teczki? "
Odpowiedź prawnika: Uprawnienie do przejrzenia teczki w IPN
Udostępniania akt zebranych przez IPN może żądać każda osoba pokrzywdzona, czyli taka, na której temat organy bezpieczeństwa zbierały celowo i najczęściej tajnie informacje. W razie śmierci pokrzywdzonego z takim żądaniem może wystąpić osoba mu bliska, chyba że istnieją dowody, iż zmarły nie życzyłby sobie tego. Za pokrzywdzonego nie uważa się jednak osoby, która po zbieraniu danych na swój temat została funkcjonariuszem, pracownikiem lub współpracownikiem organów bezpieczeństwa. Ustawa zawiera wyliczenie organów, które uważa się za organy bezpieczeństwa państwa. Praca w Policji po 1993 roku w żadnym razie nie jest uważana za pracę w organach bezpieczeństwa w rozumieniu ustawy i nie odbiera statusu osoby pokrzywdzonej. W każdym razie każda osoba ma prawo wystąpić do Instytutu Pamięci Narodowej z pytaniem, czy jest pokrzywdzonym w rozumieniu ustawy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?