Urlop bezpłatny pracownika a ZUS

Pytanie:

"Pracownik poszedł na urlop bezpłatny. Czy mam obowiązek wyrejestrowania go z ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego (nie dostaje pensji)?"

Odpowiedź prawnika: Urlop bezpłatny pracownika a ZUS

Pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym, mimo trwania stosunku pracy, w trakcie tego urlopu nie podlega ubezpieczeniom społecznym.

Pracodawca za miesiąc, w którym pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym, jest zobowiązany złożyć za niego imienny raport miesięczny ZUS RSA (z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx), gdzie podaje okres przerwy w opłacaniu składek oraz kod świadczenia/przerwy 111 (urlop bezpłatny).

Jeżeli przerwa w opłacaniu składek wykazana w raporcie świadczeniowym ZUS RSA dotyczy całego miesiąca rozliczeniowego, za który płatnik składa komplet dokumentów rozliczeniowych i pracownikowi w tym miesiącu nie wypłacono wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia, płatnik składa za tego pracownika wyłącznie raport ZUS RSA.

W związku z powyższym, jeżeli okres urlopu bezpłatnego dotyczy pełnych miesięcy, płatnik będzie składał za pracownika tylko miesięczny raport ZUS RSA gdzie będzie wykazywał okres urlopu i kod świadczenia przerwy.

Jeżeli jednak, w miesiącu w którym pracownik rozpoczął urlop bezpłatny, otrzymał on wynagrodzenie za poprzedni miesiąc, to składki od tego przychodu powinny zostać rozliczone w składanym za miesiąc (w którym pracownik rozpoczął urlop) raporcie ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń pracowniczym, a więc 01 10 xx. Pracownik nie został bowiem wyrejestrowany z ubezpieczeń, ponieważ umowa o pracę nie została rozwiązana, a ma tylko przerwę w opłacaniu składek.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika