Urlop dla poratowania zdrowia w OHP
Pytanie:
"Jestem zatrudniony jako wychowawca młodzieży w Ochotniczych Hufcach Pracy, w OHP pracuje ponad 5 lat. Moja sytuacja jest taka, że częściowo podlegam karcie nauczyciela, jednak dokładnie trudno sprecyzować pod które art. /może sie mylę i podlegam całej karcie nauczyciela/. 1) czy w związku z utratą zdrowia należy mi się urlop zdrowotny? /urlop na podratowanie zdrowia/ 2) jeżeli tak, to jakie warunki muszę spełniać i jak to załatwić? 3) jeżeli nie, to dlaczego i na jakiej podstawie?"
Odpowiedź prawnika: Urlop dla poratowania zdrowia w OHP
Karta Nauczyciela przewiduje, że w zakresie określonym w ustawie jej postanowienia winny znaleźć zastosowanie również wobec pracowników zatrudnionych w Ochotniczych Hufcach Pracy na stanowiskach wychowawców, pedagogów oraz na stanowiskach kierowniczych, posiadających kwalifikacje, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1, wykonujących pracę dydaktyczną i wychowawczą co najmniej w połowie obowiązującego ich czasu pracy. Art. 91b ust. 2a Ustawy precyzuje, że do tej grupy pracowników mają zastosowanie przepisy art. 6, art. 51, art. 63, art. 64 ust. 3, art. 86-88 i art. 90.
Aby zatem w ogóle podlegać przepisom Karty Nauczyciela musi Pan spełnić warunki w postaci posiadania wyższego wykształcenia z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli i podjęcia pracy na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje oraz wykonywania pracy dydaktycznej i wychowawczej w co najmniej połowie obowiązującego Pana czasu pracy. Niezależnie jednak od powyższego, nie przysługuje Panu uprawnienie do żądania urlopu dla poratowania zdrowia; jest ono przewidziane w art. 73 KN, zaś przepis ten nie jest objęty odesłaniem, o którym mowa powyżej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?