Urlop habilitacyjny
Pytanie:
"Nauczyciel akademicki zatrudniony w niepublicznej uczelni od roku jako drugim miejscu pracy wystąpił o udzielenie półrocznego płatnego urlopu habilitacyjnego. Rozprawę habilitacyjną przygotowuje od kilku lat na innej uczelni. Wcześniej nie informował o tym uczelni. Nauczyciel akademicki twierdzi, że uczelnia musi takiego urlopu udzielić /statut uczelni nie reguluje tych spraw/. Czy uczelnia faktycznie musi udzielić takiego płatnego urlopu? Czy przepisy to nakazują? Czy ewentualnie można zaproponować urlop bezpłatny? "
Odpowiedź prawnika: Urlop habilitacyjny
Zgodnie z art. 134 ust. 2 prawa o szkolnictwie wyższym nauczyciel akademicki przygotowujący rozprawę habilitacyjną może otrzymać płatny urlop naukowy w wymiarze nieprzekraczającym sześciu miesięcy. Z literalnego brzmienia przepisu wynikałoby, że uczelnia nie ma obowiązku udzielania płatnego urlopu habilitacyjnego. Tę funkcję równie dobrze mógłby wypełnić urlop bezpłatny. Zatem uczelnia nie ma obowiązku przychylenia się do wniosku pracownika o udzielenie mu płatnego urlopu habilitacyjnego.
Nieco inaczej sytuacja wyglądałaby jeśli wniosek złożyłby pracownik uczelni niebędący nauczycielem akademickim. Z art. 23 ust. 1 ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. 2003 r., nr 65 poz. 595) wynika, że pracownikowi niebędącemu nauczycielem akademickim lub pracownikiem naukowym, przygotowującemu rozprawę doktorską lub habilitacyjną, przysługuje, na jego wniosek, w uzgodnionym z pracodawcą terminie, urlop w wymiarze dwudziestu ośmiu dni, które w rozumieniu odrębnych przepisów są dla tego pracownika dniami pracy, na przygotowanie obrony rozprawy doktorskiej lub kolokwium habilitacyjnego oraz zwolnienie od pracy na przeprowadzenie obrony rozprawy doktorskiej lub kolokwium habilitacyjnego. W tym przypadku urlop jest po pierwsze krótszy, po drugie ma nieco inny charakter (bo jest udzielany tylko dla przygotowania do obrony pracy), ale udzielony powinien być obowiązkowo (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za ten czas co wynika z ust. 2).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?