Urlop nauczyciela dla poratowania zdrowia

Pytanie:

"Jestem nauczycielem z 10 letnim stażem. W marcu kończy mi się urlop macierzyński i wypoczynkowy. Po powrocie mam otrzymać niepełny etat. Czy od września mogę pójść na urlop zdrowotny?"

Odpowiedź prawnika: Urlop nauczyciela dla poratowania zdrowia

Zgodnie z art. 73 Karty nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Ustawa jako jeden z warunków możliwości skorzystania z urlopu na poratowanie zdrowia wymaga zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć, a więc nauczyciel zatrudniony na część etatu nie spełnia tego wymagania. Jeżeli w chwili kiedy nauczyciel planowałby pójść na urlop dla poratowania zdrowia byłby zatrudniony na część etatu, nie mógłby skorzystać z tego urlopu. Jeżeli w sierpniu będzie Pani zatrudniona na część etatu, nie będzie Pani mogła skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia od miesiąca września.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Stan 2014-08-12 19:01:03

    Kto określa czas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia! Ile ma on trwać: 12 miesięcy czy np 10 miesięcy!

  • nauczyciel75 2013-01-24 11:52:10

    Witam.Mam pytanie odnośnie urlopu zdrowotnego.Czy wracając z urlopu mogę zostać zwolniona?Czy mam zapewniony etat na swoim stanowisku?Dziękuję


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika