Urlop nauczyciela dla poratowania zdrowia

Pytanie:

Jestem nauczycielem z 10 letnim stażem. W marcu kończy mi się urlop macierzyński i wypoczynkowy. Po powrocie mam otrzymać niepełny etat. Czy od września mogę pójść na urlop zdrowotny?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 73 Karty nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Ustawa jako jeden z warunków możliwości skorzystania z urlopu na poratowanie zdrowia wymaga zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć, a więc nauczyciel zatrudniony na część etatu nie spełnia tego wymagania. Jeżeli w chwili kiedy nauczyciel planowałby pójść na urlop dla poratowania zdrowia byłby zatrudniony na część etatu, nie mógłby skorzystać z tego urlopu. Jeżeli w sierpniu będzie Pani zatrudniona na część etatu, nie będzie Pani mogła skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia od miesiąca września.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Stan

12.8.2012 19:1:3

Re: Urlop nauczyciela dla poratowania zdrowia

Kto określa czas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia! Ile ma on trwać: 12 miesięcy czy np 10 miesięcy!

nauczyciel75

24.1.2011 11:52:10

Re: Urlop nauczyciela dla poratowania zdrowia

Witam.Mam pytanie odnośnie urlopu zdrowotnego.Czy wracając z urlopu mogę zostać zwolniona?Czy mam zapewniony etat na swoim stanowisku?Dziękuję

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 16.12.2011

    Ochrona zdrowia nauczyciela

    Niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły przeznaczą corocznie w budżetach odpowiednie środki (...)

  • 28.6.2017

    Urlop dla poratowania zdrowia

    Urlop dla poratowania zdrowia jest szczególnym uprawnieniem przysługującym nauczycielom. Jest szczególnym świadczeniem pracowniczym, zbliżonym do instytucji urlopu wypoczynkowego, przysługującym (...)

  • 19.5.2016

    Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

    Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)

  • 12.11.2012

    Urlop wychowawczy - zasady przyznawania

    Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wysokości od 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, (...)

  • 8.9.2017

    Urlopy dla rodziców

    Od stycznia do lipca br. z urlopów dla rodziców skorzystało ponad 500 tys. osób w tym 402 tys. kobiet i 97,3 tys. mężczyzn. To ponad 20 tys. więcej niż w analogicznym okresie (...)