Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Pytanie:

"Czy kobiecie pracownicy przysługuje prawo po powrocie z urlopu macierzyńskiego do dwóch dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka? Z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. 1996 r. Nr 60, Poz. 281) nie wynika, żeby miała tych dwóch dni nie dostać."

Odpowiedź prawnika: Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni - w razie urodzenia się jego dziecka. Tego rodzaju urlop okolicznościowy został ustanowiony raczej dla ojca niż matki, gdyż matce przysługuje urlop macierzyński. Wykorzystanie tego urlopu jest uzależnione od wystąpienia pewnego rodzaju okoliczności jaką jest urodzenie się dziecka. Niewykorzystanie tego w momencie zaistnienia okoliczności nie sprawia, że może on być wykorzystany później. Prawo do dwóch dni urlopu może przysługiwać takiej pracownicy z tytułu wychowywania przynajmniej jednego dziecka w wieku do 14 lat. Pracownikowi (zarówno kobiecie jak i mężczyźnie) przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wymiar tego zwolnienia jest stały i nie zależy od ilości wychowywanych dzieci, ani od ich wieku. Za czas omawianego zwolnienia pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Prawo do dwóch dni zwolnienia przysługuje w ciągu roku kalendarzowego, co oznacza, iż niewykorzystanie tego zwolnienia w danym roku kalendarzowym powoduje wygaśnięcie prawa do niego. Zwolnienie stosownie do wniosku pracownicy może być udzielone jednorazowo w wymiarze dwóch dni albo dwukrotnie po jednym dniu. Zwolnienie przewidziane tym przepisem przysługuje na wniosek pracownicy. Dni wolne mogą być udzielone pracownicy łącznie z innymi dniami wolnymi od pracy lub z urlopem wypoczynkowym.

Więcej na temat urlopu okolicznościowego w artykule: Urlop okolicznościowy - kiedy i ile dni przysługuje?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika