e-prawnik.pl Porady prawne

Ochrona pracy kobiet porady prawne

Artykuły

Informacje

Pytania i odpowiedzi

Forum

 • Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

  Czy kobiecie pracownicy przysługuje prawo po powrocie z urlopu macierzyńskiego do dwóch dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka? Z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (...)

  Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka
 • Czy mogę podjąć dodatkowa pracę na urlopie macierzyńskim i wychowawczym?

  Chciałam się dowiedzieć jak wygląda sytuacja w przypadku kiedy będę chciała podjąć się dodatkowej pracy w domu na urlopie macierzyńskim. Mam się tylko zdecydować czy chcę pracować na umowę (...)

  Czy mogę podjąć dodatkowa pracę na urlopie macierzyńskim i wychowawczym?
 • Umowa na okres próbny, a 13 tydzień ciąży?

  Pracownica zatrudniona na umowę o pracę na okres próbny od 1.01.2015-31.03.2015 r. przedłożyła zaświadczenie lekarskie w dniu 20.03.2015 że jest w 13 tygodniu ciąży. Co powinienem zrobić w takiej (...)

  Umowa na okres próbny, a 13 tydzień ciąży?
 • Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

  Po rocznym łącznie urlopie macierzyńskim i rodzicielskim chciałbym wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy. Czy pracodawca może mnie wtedy zwolnić, jak tego uniknąć i na jakich warunkach mogę (...)

  Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
 • Rezygnacja z urlopu wychowawczego

  Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. W dniu 2 lipca 2012 r. przesłała drogą elektroniczną, a 4 lipca 2012 r. drogą pocztową zawiadomienie o rezygnacji z urlopu wychowawczego z dniem 1.08.2012 (...)

  Rezygnacja z urlopu wychowawczego
 • Awans w policji podczas urlopu wychowawczego

  Do służby w Policji zostałam przyjęta z dniem 20.09.1995 roku. Obecnie zajmuje stanowisko eksperta. Z dniem 24 lipca 2006 roku zostałam mianowana na stopień nadkomisarza Policji. Od dnia 20 lipca (...)

  Awans w policji podczas urlopu wychowawczego
 • Wypowiedzenie umowy o pracę w okresie przebywania kobiety na urlopie wychowawczym

  Czy możliwe jest wypowiedzenie umowy o pracę kobiecie przebywającej na urlopie wychowawczym?

  Wypowiedzenie umowy o pracę w okresie przebywania kobiety na urlopie wychowawczym
 • Wypowiedzenie umowy o pracę w okresie ciąży

  Czy możliwe jest wypowiedzenie umowy o pracę kobiecie w ciąży?

  Wypowiedzenie umowy o pracę w okresie ciąży
 • Rozwiazanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży

  Do pracy zgłosiła się kobieta w 5-tym miesiącu ciąży i została zatrudniona. Podpisano z nią umowę o pracę i przeszkolono. Po przepracowaniu jednego dnia w następnym dniu roboczym poszła na (...)

  Rozwiazanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży
 • Dodatkowa praca na urlopie wychowawczym

  Witam Jestem obecnie na urlopie wychowawczym. Czy mogę podjąć dodatkową pracę będą na urlopie wychowawczym - czy istnieje jakiś limit zarobków, godzin? Jaki rodzaj umowy musiałabym zawrzeć (...)

  Dodatkowa praca na urlopie wychowawczym
 • Zatrudnienie kobiety w zaawansowanej ciąży

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Noszę się z zamiarem zatrudnienia na ponad rok osoby ciężarnej. Osoba ta nigdzie ostatnio przez dłuższy czas nie pracowała. Spodziewa się ona (...)

  Zatrudnienie kobiety w zaawansowanej ciąży
 • Uropy macierzyńskie

  Kobieta urodziła dziecko. Słyszała o zmianach jakie zaszły w udzielaniu urlopów macierzyńskich, ale nie wie na czym one polegają. Co zmieniło się w urlopach macierzyńskich w ostatnim roku?

  Uropy macierzyńskie
 • Zatrudnienie

  Od 23-11-2009 do 25-03-2010 na umowie na czas określony jest zatrudniona pracowniczka. Od 20-01-2010 pracownica ta jest na zwolnieniu lekarskim, twierdzi że zwolnienie jest z powodu ciąży. Do tej pory, (...)

  Zatrudnienie
 • Pracownica na urlopie wychowawczym

  Mam pracownicę na urlopie wychowawczym. Umowa o pracę została zawarta na czas określony. Czy jak umowa wygaśnie to muszę ją przedłużać, aż ustanie urlop wychowawczy, czy też mam prawo nie przedłużyć (...)

  Pracownica na urlopie wychowawczym
 • Dodatkowy urlop macierzyński

  Przebywam na urlopie macierzyńskim od 4 września 2009 do 21 stycznia 2010 z tytułu urodzenia jednego dziecka. Czy mogę skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni, jeżeli (...)

  Dodatkowy urlop macierzyński
 • Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym

  Jestem obecnie na urlopie wychowawczym. Po jego zakończeniu chciałabym w pierwszej kolejności wykorzystać przysługujący mi urlop wypoczynkowy. Czy pracodawca może odmówić mi udzielenia urlopu (...)

  Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym
 • Umowa na zastępstwo

  Przyjąłem do pracy do sklepu na umowę o pracę na zastępstwo pracownicę Z, która w chwili obecnej zaszła w ciążę i przebywa na chorobowym, a zastępowała inną pracownicę X (umowa na czas nieokreślony) (...)

  Umowa na zastępstwo
 • Zwolnienie pracownicy w ciąży

  Firma zatrudniła pracownicę 17.05.2009 na 3-miesięczny okres próbny, 17.08.2009 została podpisana umowa na czas nieokreślony. W dniu 01.09.2009 pracownica poinformowała, że jest w ciąży od ok. (...)

  Zwolnienie pracownicy w ciąży
 • Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

  Przebywam obecnie na urlopie macierzynskim.Chciałabym jednak przedłużyć swój pobyt z dzieckiem i wziąć urlop wychowawczy, ale najpierw wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy. Wiem, że w przypadku (...)

  Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim
 • Powrót do pracy w trakcie wychowawczego

  Pracownica złożyła wniosek o 3 letni urlop wychowawczy. W tej chwili zamierza go skrócić o jeden rok. Czy w takiej sytuacji pracodawca może odmówić przyjęcia do pracy w tym wcześniejszym terminie (...)

  Powrót do pracy w trakcie wychowawczego
 • Wypowiedzenie umowy w czasie urlopu wychowawczego

  Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony od czerwca 2006 r. W październiku 2007 r. urodziłam dziecko, a od maja 2008 r. do sierpnia 2009 r. złożyłam wniosek o urlop wychowawczy, (...)

  Wypowiedzenie umowy w czasie urlopu wychowawczego
 • Zasiłek na urlopie wychowawczym a podjęcie pracy

  Mojej żonie wraz z rozpoczęciem przez nią urlopu wychowawczego zostało przyznane prawo do zasiłku rodzinnego wraz z dodatkiem do zasiłku rodzinnego w wysokości 448 zł na okres od 01.10.2008 do (...)

  Zasiłek na urlopie wychowawczym a podjęcie pracy
 • Urlop macierzyński dla ojca przedsiębiorcy

  Aktualnie żona przebywa na urlopie macierzyńskim w wymiarze 20 tyg. Ma własną firmę i opłaca aktualnie tylko składkę zdrowotną. Ojciec ma również własną firmę (osoba fizyczna) - aktualnie (...)

  Urlop macierzyński dla ojca przedsiębiorcy
 • Przerwa na karmienie dziecka piersią

  Kobieta zatrudniona na pełnym etacie korzystała z przerw na karmienie dziecka. Obecnie dziecko skończyło rok. Do jakiego czasu kobiecie przysługują przerwy na karmienie dziecka? Czy jest to uzależnione (...)

  Przerwa na karmienie dziecka piersią
 • Praca na urlopie wychowawczym-zgoda pracodawcy

  Osoba przebywa na urlopie wychowawczym. Nie pobiera za ten okres wynagrodzenia. Chce podjąć w tym czasie pracę u innego pracodawcy. Czy musi informować, ewentualnie uzyskać zgodę obecnego pracodawcy?

  Praca na urlopie wychowawczym-zgoda pracodawcy
 • Zwolnienie pracownicy w pierwszym miesiącu ciąży

  Jestem w pierwszym miesiącu ciąży. Za miesiąc w moim zakładzie pracy maja być zwolnienia. Boję się o pracę. Nie powiedziałam jeszcze nic pracodawcy. Czy to prawda, że powinnam powiedzieć pracodawcy (...)

  Zwolnienie pracownicy w pierwszym miesiącu ciąży
 • Dodatkowy urlop macierzyński-nowe zasady

  Jestem w drugim tygodniu ciąży. Planowany poród to 12 września. Będzie to moje drugie dziecko. Wiem, że będzie mi przysługiwało 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Dowiedziałam się również (...)

  Dodatkowy urlop macierzyński-nowe zasady
 • Zatrudnienie po urlopie wychowawczym

  Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym i w dniu 14.10.2008 powraca z niego. Pracodawca w miejscowości X miał 2 sklepy, a w miejscowości Y 1 sklep. Pracownica pracowała w miejscowości X w sklepie, (...)

  Zatrudnienie po urlopie wychowawczym
 • Zajście w ciążę podczas trwania umowy o pracę

  Z jakich uprawnień, ochrony może skorzystać kobieta, która w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony (druga umowa o pracę u tego samego pracodawcy) zachodzi w ciążę, a termin porodu wypada (...)

  Zajście w ciążę podczas trwania umowy o pracę
 • Urlop macierzyński i wychowawczy

  W czerwcu 2007 urodziłam dziecko. Od dnia urodzenia dziecka korzystałam z urlopu macierzyńskiego, a następnie wypoczynkowego do lutego 2008 r. Od lutego 2008 r. do 15 czerwca 2008 r. byłam na urlopie (...)

  Urlop macierzyński i wychowawczy
 • Urlop wychowawczy a umowa terminowa

  Zatrudniona w kierowanej przeze mnie instytucji pracownica złożyła w marcu br. podanie o udzielenie urlopu wychowawczego do dn. 30 czerwca br., tj. do dnia wygaśnięcia jej umowy o pracę zawartej (...)

  Urlop wychowawczy a umowa terminowa
 • Likwidacja sklepu a urlop macierzyński pracownika

  Pracodawca ma dwa sklepy i hurtownię, zatrudnia 10 osób. W dniu 19.04.2008 likwiduje jeden ze sklepów w którym są zatrudnione dwie pracownice przypisane umową o pracę do tego sklepu. Jedna z tych (...)

  Likwidacja sklepu a urlop macierzyński pracownika
 • Urlop wychowawczy a L4

  Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym od około 1 roku. Jestem w szóstym miesiącu ciąży. Jednak od trzech miesięcy moja ciąża została uznana za zagrożoną i regularnie biorę leki na podtrzymanie (...)

  Urlop wychowawczy a L4
 • Zaświadczenie o okresie urlopu macierzyńskiego

  Pracownica jest zatrudniona na umowę o pracę na czas określony od 01.02.2007 r. do 31.05.2008 r. przebywała na L-4 od 12.10.2007 r. do 04.03.2008 r. (ciąża). W dniu 5 marca mąż pracownicy dostarczył (...)

  Zaświadczenie o okresie urlopu macierzyńskiego
 • Zwolnienie z pracy po urlopie macierzyńskim

  Urlop macierzyński kończy mi się z początkiem marca 2008. Pozostało mi jeszcze 20 dni urlopu wypoczynkowego za 2007 rok. Chciałabym także wykorzystać urlop za rok 2008. Po urlopie wypoczynkowym (...)

  Zwolnienie z pracy po urlopie macierzyńskim
 • Likwidacja zakładu pracy a pracownica w ciąży

  Pracownica posiada umowę o pracę na czas określony do 31.12.2007r. Zakład pracy, w którym jest zatrudniona ulegnie likwidacji z końcem bieżącego roku. Jaka sytuacja będzie powyższej pracownicy, (...)

  Likwidacja zakładu pracy a pracownica w ciąży
 • Urlop wychowawczy a praca u innego pracodawcy

  Pani X jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w przedsiębiorstwie Z. Obecnie Pani X przebywa trzeci rok na urlopie wychowawczym (od roku Pani X nie otrzymuje żadnych dochodów). (...)

  Urlop wychowawczy a praca u innego pracodawcy
 • Urlop wypoczynkowy za okres urlopu macierzyńskiego

  Jestem od połowy grudnia 2002 r. na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożenia ciąży. Rozwiązanie przewidziane jest na sierpień tego roku, do tego czasu będę na zwolnieniu, potem przejdę na dłuższy (...)

  Urlop wypoczynkowy za okres urlopu macierzyńskiego
 • Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony wszystkim pracownikom w tym pracownicy w ciąży

  Prowadzę firmę i zatrudniam 17 pracowników. Z dniem 01.09.2007 r. chciałbym wszystkich pracowników zwolnić i prowadzić firmę sam jako właściciel firmy. Jedna pracownica jest w 5 miesiącu ciąży. (...)

  Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony wszystkim pracownikom w tym pracownicy w ciąży
 • Urlop wychowawczy

  Moja pracownica po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy i powróciła do pracy. Po 2 miesiącach pracy zwróciła się z pisemnym wnioskiem o urlop wychowawczy. (...)

  Urlop wychowawczy

1

2

3