Zajście w ciążę podczas trwania umowy o pracę

Pytanie:

"Z jakich uprawnień, ochrony może skorzystać kobieta, która w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony (druga umowa o pracę u tego samego pracodawcy) zachodzi w ciążę, a termin porodu wypada na 2 miesiące przed końcem umowy?"

Odpowiedź prawnika: Zajście w ciążę podczas trwania umowy o pracę

 

Jeżeli wygaśnięcie umowy o pracę zawartej na czas określony, na czas wykonania oznaczonej pracy lub na okres próbny przekraczających jeden miesiąc, wypadałoby po upływie trzeciego miesiąca ciąży, umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu. W przedstawionej sytuacji jednak umowa i tak trwa do dnia porodu, gdyż taki jest jej termin. Pojawia się więc pytanie jakiej ochronie podlega pracownica po porodzie. Otóż niedopuszczalne jest wypowiedzenie umowy lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego. Dotyczy to umów zawartych na czas określony i nieokreślony oraz umów na okres próbny przekraczający jeden miesiąc. Wyjątek od tego zakazu stanowi, że rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia może nastąpić w tym okresie tylko z winy pracownika i tylko za zgodą zakładowej organizacji związkowej, która go reprezentuje. W przypadku umowy zawartej na czas określony ochrona opisana powyżej jest aktualna do końca terminu obowiązywania umowy. Oznacza to, że w opisanym wypadku po dwóch miesiącach od porodu umowa o pracę wygasa. Wiąże się to jednocześnie ze skróceniem urlopu macierzyńskiego do wspomnianych dwóch miesięcy. Może się zdarzyć, że pracodawca jeszcze przed upływem terminu wygaśnięcia umowy pracodawca przedłuży ten termin. W takim wypadku przyjmuje się, iż nastąpiło zawarcie kolejnej (trzeciej) umowy o pracę i w związku z tym będzie to już umowa na czas nieokreślony. Datą zawarcia tej umowy jest dzień, w którym rozwiązuje się poprzednia umowa (czyli dwa miesiące po porodzie).

W okresie ciąży pracownica nie może być zatrudniana w godzinach nadliczbowych ani w nocy. Nie może też być oddelegowana poza stałe miejsce pracy, chyba że wyrazi na to zgodę. Jeżeli w związku ze zmianą warunków pracy, jej czasu lub stanowiska następuje obniżenie wynagrodzenia, kobiecie przysługuje dodatek wyrównawczy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Katarzyna 2015-01-04 11:56:42

    Witam od drugiego stycznia 2015 dostałam umowę na cały etat wcześniej pracowałam u tego samego pracodawcy na pół etatu dzisiaj 04.01.2015 dowiedziałam się ze jestem w ciąży pracuje w przedszkolu styczeń będę normalnie pracowała ale w lutym lekarz chce dać mi zwolnienie ze względu na ryzyko dźwignie różne choroby które można się zarazić od dzieci Proszę mi powiedziec jak będę miała wypłacane pieniądze na zwolnieniu boje się ze na pół etatu a to jest raptem 600 zł Proszę o odpowiedź


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika