Zajście w ciążę w okresie wypowiedzenia

Pytanie:

"Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony znajduje się w okresie wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 30 września 2006 r. Porozumienie podpisane dnia 22 maja 2006 r. Po podpisaniu porozumienia, a przed 30 września pracownica zachodzi w ciążę. Poród w 2007 roku. Czy umowa o pracę jest przedłużona do czasu porodu?"

Odpowiedź prawnika: Zajście w ciążę w okresie wypowiedzenia

Na wstępie należy wskazać, że nie zachodzi w przypadku opisanym w pytaniu wypowiedzenie umowy o pracę, lecz rozwiązanie jej za porozumieniem stron. Porozumienie zawarto przed zajściem w ciążę. Termin rozwiązania zaś umowy nastąpi, kiedy pracownica będzie w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. W okresie ciąży i w czasie urlopu macierzyńskiego pracodawca nie może skutecznie złożyć oświadczenia woli w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę. Ponadto wypowiedzenie staje się bezskuteczne, jeżeli zostanie wprawdzie dokonane przed okresem ochronnym, ale termin rozwiązania umowy będzie przypadał na ten okres. Przepis ten ustanawia także zakaz rozwiązania z pracownicą w wymienionych okresach umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika. W opisanym w pytaniu przypadku nie chodzi jednak o wypowiedzenie i rozwiązanie umowy o prace bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych, które to czynności są niedopuszczalne, lecz o rozwiązanie za porozumieniem.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę.

Pracownica, której stosunek pracy został rozwiązany za porozumieniem stron, nie może skutecznie powoływać się na ochronę, jeżeli jej oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy w tym trybie nie było dotknięte wadą. Zatem umowa ulegnie rozwiązaniu 30 września. Jeśli jednak doszło do wypowiedzenia, a dopiero następnie do porozumienia w zakresie terminu rozwiązania umowy o pracę, to wypowiedzenie jest nieskuteczne. Jeśli pracownica jest zatrudniona na czas nieokreślony, to umowa nie ulega przedłużeniu do czasu porodu, gdyż w ogóle nie ulega rozwiązaniu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika