Wprowadzenie pracodawcy w błąd

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą (sklep) w systemie III zmianowym. W związku z tym, przed zatrudnieniem, przyszłej pracownicy zadaję pytania. Czy może pani pracować w nocy? Czy jest pani w ciąży? Pytania te mają związek z wykazem prac wzbronionych kobietom. Kandydatka odpowiada, że może pracować na zmianie nocnej, że nie jest w ciąży i nie karmi piersią. Jednak po dwóch miesiącach od zatrudnienia przedkłada zaświadczenie, że jest w 5 m-cu ciąży. W tej sytuacji nie mogę z nią rozwiązać umowy o pracę (art. 52 kp nie wchodzi w rachubę), nie mogę też zatrudniać jej na zmianie nocnej, no i dziennej łącznie ponad 3 godz. na zmianę roboczą, nie mogę przenieść jej na inne stanowisko bo to tylko zwykły sklep. Nie ma w nim innych stanowisk. Moim zdaniem (w opisanej sytuacji) zostałem wprowadzony w błąd. Czy mogę zatem na podstawie przepisów KC uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu?"

Odpowiedź prawnika: Wprowadzenie pracodawcy w błąd

Ustawodawca sformułował trzy warunki stosowania przepisów kodeksu cywilnego do stosunków pracy sprawa nie jest uregulowana w prawie pracy, przepisy kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio, zastosowanie przepisów kodeksu cywilnego nie może pozostawać w sprzeczności z zasadami prawa pracy. Prawo pracy używa przede wszystkim pewnych pojęć prawnych, które są wspólne dla wszystkich stosunków typu cywilnoprawnego i których definicje znajdują się w kodeksie cywilnym, np. zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych, czynność prawna, umowa, ugoda, oświadczenie woli. Prawo pracy nie reguluje także szeregu ogólnych zagadnień związanych ze stosunkami typu cywilnoprawnego, np. sposobu zawierania umów, składania, wykładni i wad oświadczeń woli. Przepis kodeksu cywilnego, który w stosunkach pracy ma odpowiednie zastosowanie, zezwala na uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu, o ile błąd dotyczy treści czynności prawnej. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie. Uprawnienie do uchylenia się wygasa w razie błędu - z upływem roku od jego wykrycia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika