Urlop wychowawczy a L4

Pytanie:

Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym od około 1 roku. Jestem w szóstym miesiącu ciąży. Jednak od trzech miesięcy moja ciąża została uznana za zagrożoną i regularnie biorę leki na podtrzymanie ciąży. Dodatkowo od trzech tygodni leżę w szpitalu z powodu zaostrzenia zagrożenia utraty ciąży. Prawdopodobnie będę zmuszona leżeć w szpitalu aż do rozwiązania. Jeżeli będę mogła wyjść ze szpitala, to na pewno będę musiała non-stop leżeć w łóżku. W takim wypadku nie jestem w stanie sprawować osobistej opieki nad dzieckiem (co jest głównym celem wykorzystania urlopu wychowawczego). Urlop wychowawczy kończy mi się pod koniec kwietnia br. Czy w mojej sytuacji mogę przerwać przed końcem kwietnia urlop wychowawczy i przejść na L-4? Czy mam prawo do zasiłku chorobowego?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Urlop wychowawczy można przerwać:

  • w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
  • po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy

W opisanej sytuacji w grę wchodziłby powrót do pracy za zgodą pracodawcy; w praktyce pracownik do pracy by nie powrócił, lecz jedynie przesłał oświadczenie o rezygnacji z urlopu wychowawczego i jednocześnie zwolnienie lekarskie L-4. Wtedy też przysługiwałoby Pani prawo do wynagrodzenia, a potem zasiłku chorobowego (po powrocie z urlopu wychowawczego nie trzeba bowiem ponownie przechodzić przez "okres wyczekiwania").

Drugi natomiast sposób (bez względu na wolę pracodawcy) nie wchodzi w grę, gdyż - jak wynika z opisu sytuacji - w Pani stanie nie można przyjąć, by celem przerwania urlopu wychowawczego było podjęcie pracy.

Podczas urlopu wychowawczego zasiłek chorobowy nie przysługuje.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: