Urlop wychowawczy a L4

Pytanie:

Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym od około 1 roku. Jestem w szóstym miesiącu ciąży. Jednak od trzech miesięcy moja ciąża została uznana za zagrożoną i regularnie biorę leki na podtrzymanie ciąży. Dodatkowo od trzech tygodni leżę w szpitalu z powodu zaostrzenia zagrożenia utraty ciąży. Prawdopodobnie będę zmuszona leżeć w szpitalu aż do rozwiązania. Jeżeli będę mogła wyjść ze szpitala, to na pewno będę musiała non-stop leżeć w łóżku. W takim wypadku nie jestem w stanie sprawować osobistej opieki nad dzieckiem (co jest głównym celem wykorzystania urlopu wychowawczego). Urlop wychowawczy kończy mi się pod koniec kwietnia br. Czy w mojej sytuacji mogę przerwać przed końcem kwietnia urlop wychowawczy i przejść na L-4? Czy mam prawo do zasiłku chorobowego?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Urlop wychowawczy można przerwać:

 • w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
 • po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy

W opisanej sytuacji w grę wchodziłby powrót do pracy za zgodą pracodawcy; w praktyce pracownik do pracy by nie powrócił, lecz jedynie przesłał oświadczenie o rezygnacji z urlopu wychowawczego i jednocześnie zwolnienie lekarskie L-4. Wtedy też przysługiwałoby Pani prawo do wynagrodzenia, a potem zasiłku chorobowego (po powrocie z urlopu wychowawczego nie trzeba bowiem ponownie przechodzić przez "okres wyczekiwania").

Drugi natomiast sposób (bez względu na wolę pracodawcy) nie wchodzi w grę, gdyż - jak wynika z opisu sytuacji - w Pani stanie nie można przyjąć, by celem przerwania urlopu wychowawczego było podjęcie pracy.

Podczas urlopu wychowawczego zasiłek chorobowy nie przysługuje.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 12.11.2012

  Urlop wychowawczy - zasady przyznawania

  Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wysokości od 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, (...)

 • 19.5.2016

  Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

  Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)

 • 1.10.2013

  Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie urlopów wychowawczych -1 października 2013 roku.

  Z dniem 1 października 2013 roku wchodzi w życie nowelizacja kodeksu pracy, dalej k.p. która ma za przedmiot modyfikację dotychczasowych zasad udzielania urlopu wychowawczego określonego w art. 186 (...)

 • 8.9.2017

  Urlopy dla rodziców

  Od stycznia do lipca br. z urlopów dla rodziców skorzystało ponad 500 tys. osób w tym 402 tys. kobiet i 97,3 tys. mężczyzn. To ponad 20 tys. więcej niż w analogicznym okresie w 2016 r. Ile urlopów (...)

 • 14.5.2017

  Rodzice na urlopach

  Wraz z wzrostem liczby urodzeń rośnie liczba urlopów rodzicielskich. Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 (...)