Wypowiedzenie umowy po urlopie macierzyńskim

Pytanie:

"Czy pracownicy wracającej z urlopu macierzyńskiego i po wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego (lub przebywająca bądź wracająca z udzielonego urlopu wychowawczego), która zastała po przyjściu wypowiedzenie umowy o pracę (np. 3 miesięczne) z przyczyn ekonomicznych zakładu pracy (redukcja etatów - likwidacja stanowisk pracy) oraz w trakcie takiego wypowiedzenia zaszła ponownie w ciążę (ma na to stosowne zaświadczenie) pracodawca musi cofnąć wypowiedzenie? Czy stosunek pracy dalej trwa?"

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie umowy po urlopie macierzyńskim

Z przedstawionego pytania jednoznacznie nie wynika jaki rodzaj umowy o pracę (umowa na czas nieokreślony, próbny, na czas zastępstwa itp.) łączy pracownicę z pracodawcą. Pośrednio można wnioskować z opisanego okresu wypowiedzenia (trzy miesiące), że chodzi o umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Wobec czego tylko takiego rodzaju umowy poniższa informacja prawna będzie dotyczyła. Zgodnie z art. 177 § 1 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Jednakże na podstawie art. 177 § 4 Kodeksu pracy rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Postanowienia art. 177 Kodeksu pracy obejmują szczególną ochroną pracownice w okresie ciąży, którym w takiej sytuacji zasadniczo nie można wypowiedzieć umowy o pracę ani rozwiąząć z nimi stosunku pracy. Także wypowiedzenie umowy o pracę pracownicy staje się bezskuteczne, jeżeli zostanie wprawdzie dokonane przed okresem ochronnym (czyli zanim pracownica zajdzie w ciążę), ale termin rozwiązania umowy będzie przypadał na ten okres. Z tego co zostało powiedziane wynika, że jeżeli pracownicy wypowiedziano umowę w chwili, kiedy jeszcze nie była w ciąży, ale rozwiązanie umowy (czyli upływ okresu wypowiedzenia) nastąpi w momencie, kiedy pracownica jest już w ciąży, to dokonane wypowiedzenie nie wywołuje żadnych skutków prawnych, a więc stosunek pracy z tą pracownicą nadal istnieje. Jedynym wyjątkiem jest wypowiedzenie umowy z przyczyn zawinionych przez pracownicę (za zgodą reprezentującej pracownicy organizacji związkowej - oczywiście tylko wtedy jeżeli taka w ogóle istnieje) lub z powodu upadłości albo likwidacji pracodawcy. W omawianej sytuacji żaden z wyżej wymienionych powodów nie zachodzi, ponieważ przyczyny ekonomiczne zakładu pracy takie jak: redukcja etatów lub likwidacja stanowiska nie są tożsame z likwidacją pracodawcy a tym bardziej z jego upadłością. Podsumowując, wypowiedzenie umowy o pracę pracownicy w przedstawionym stanie faktycznym nie jest skuteczne, a istniejący między pracownicą a pracodawcą stosunek pracy będzie nadal trwał.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anabel 2014-09-06 09:07:50

    skończył mi się urlop macierzyński, wykorzystuję zaległy urlop i wracam do pracy (umowa na czas nieokreślony)firma zwalnia pracowników i likwiduje stanowiska, mojego już nie ma. Jak powinnam się zachować aby uzyskać najlepsze warunki rozstania się z zakładem . CZy istnieje jakiś ochronny termin po powrocie z macierzyńskiego w którym nie wolno zwolnić pracownika.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika