Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W chwili obecnej, po nieprzerwanie trwającym od czasu pierwszej ciąży stosunku pracy, pracownica ponownie została objęta ochroną i uprawnieniami związanymi z ciążą i macierzyństwem. Zgodnie z wyraźną regulacją kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy
Innym przypadkiem, gdy dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego jest ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest wtedy obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach.
Z opisu sytuacji nie wynika, by spełniona była choć jedna z powyższych przesłanek.
Powyższe zasady znajdują zastosowanie także do wypowiedzenia zmieniającego – jest ono dopuszczalne tylko w razie zwolnienia z winy pracownicy, w razie likwidacji lub upadłości,.
Jednakże na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w razie zwolnień grupowych z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych możliwe jest dokonanie wypowiedzenia zmieniającego w stosunku do kobiecty ciąży lub na urlopie macierzyńskim, jeżeli powodują one niemożność dalszego zatrudniania takiej osoby na zajmowanym stanowisku. Jeżeli skutkuje to obniżeniem wynagrodzenia, kobiecie w ciąży do dnia porodu przysługuje dodatek wyrównawczy, obliczany według zasad określonych w rozporządzeniu w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy.
Te sama możliwość jest aktualna w przypadku, gdy zwolnienie w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmuje mniejszą liczbę pracowników niż 10 (jeśli pracodawca zatrudnia od 20 do 100 osób).
Likwidacja wewnętrznego działu księgowości w firmie i zastosowanie w jego miejsce outsourcingu usług księgowych jest zmianą organizacyjną – stanowi więc przyczynę zwolnienia nie leżącą po stronie pracownika. Skoro zatrudniają Państwo ponad 20 osób, możliwe jest wypowiedzenie warunków pracy i płacy pracownicy. Podstawą jest art. 10 w zw. z art. 5 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Należy jednak podkreślić, iż dokonane wcześniej wypowiedzenie umowy o pracę jest nieskuteczne. Po powrocie pracownicy ze zwolnienia lekarskiego należy do niej ponownie skierować pismo z wypowiedzeniem zmieniającym. Proszę bowiem pamiętać, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia.