Urlop szkoleniowy dla lekarza
Pytanie:
"Lekarz zatrudniony w przychodni publicznego ZOZ zwrócił się do dyrektora z wnioskiem o udzielenie urlopu szkoleniowego w wymiarze 4 dni w związku z odbywaniem praktyk w ramach rozpoczętych studiów podyplomowych. Jakie są zasady udzielania urlopu szkoleniowego - czy pracodawca musi go udzielić?"
Odpowiedź prawnika: Urlop szkoleniowy dla lekarza
Lekarz może między innymi odbywać specjalizację w ramach:
- umowy o pracę, zawartej na czas nieokreślony lub określony okresem trwania specjalizacji z jednostką organizacyjną prowadzącą specjalizację;
- pÅ‚atnego urlopu szkoleniowego udzielanego pracownikowi na czas trwania okreÅ›lonej specjalizacji na podstawie odrÄ™bnych przepisów (niżej zostanie omówione stosowne rozporzÄ…dzenie);
- poszerzenia zajęć programowych dziennych studiów doktoranckich o program specjalizacji zgodny z kierunkiem tych studiów i udzielonego urlopu szkoleniowego lub urlopu bezpÅ‚atnego, a po ukoÅ„czeniu tych studiów - w trybie okreÅ›lonym w pkt 1, 2, 4 lub 5;
- umowy o pracÄ™, zawartej na czas nieokreÅ›lony z jednostkÄ… organizacyjnÄ… innÄ… niż okreÅ›lona w art. 19 ust. 1, zapewniajÄ…cÄ… realizacjÄ™ części programu specjalizacji w zakresie samoksztaÅ‚cenia, szkolenia i uczestniczenia w wykonywaniu oraz wykonanie ustalonej liczby okreÅ›lonych zabiegów lub procedur medycznych, peÅ‚nienie dyżurów medycznych, które lekarz jest obowiÄ…zany peÅ‚nić w czasie realizacji programu odpowiedniej specjalizacji, w liczbie okreÅ›lonej w tym programie, nie mniej niż 3 dyżury w miesiÄ…cu, i w ramach pÅ‚atnych urlopów szkoleniowych udzielanych pracownikowi na czas niezbÄ™dny do zrealizowania pozostaÅ‚ej części programu specjalizacji w jednostce organizacyjnej prowadzÄ…cej specjalizacjÄ™ lub odpowiednio prowadzÄ…cej staż kierunkowy;
- umowy cywilnoprawnej o szkolenie specjalizacyjne, zawartej z jednostką organizacyjną prowadzącą specjalizację; jednostka organizacyjna prowadząca specjalizację nie pobiera od lekarza opłat za to szkolenie.
Zgodnie z rozporzÄ…dzeniem w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wyksztaÅ‚cenia ogólnego dorosÅ‚ych, jeżeli pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania z zakÅ‚adu pracy i umowa ta nie stanowi inaczej, przysÅ‚uguje mu urlop szkoleniowy na udziaÅ‚ w obowiÄ…zkowych zajÄ™ciach oraz zwolnienie z części dnia pracy w wymiarze okreÅ›lonym w § 10, pÅ‚atne wedÅ‚ug zasad obowiÄ…zujÄ…cych przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Zgodnie z § 10 rozporzÄ…dzenia, wymiar urlopu szkoleniowego na udziaÅ‚ w obowiÄ…zkowych zajÄ™ciach w ciÄ…gu caÅ‚ego okresu trwania nauki na studiach podyplomowych zaocznych wynosi dla pracownika skierowanego do 28 dni roboczych. Wymiar urlopu szkoleniowego przeznaczonego na przygotowanie siÄ™ i przystÄ…pienie do egzaminów koÅ„cowych dla pracownika skierowanego na:
- wieczorowe i zaoczne studia podyplomowe,
- kursy wieczorowe i zaoczne oraz seminaria,
- samokształcenie kierowane,
- staże zawodowe lub specjalizacyjne odbywane przez pracowników, o których mowa w pkt 3,
wynosi do 6 dni roboczych i ustalany jest przez zakÅ‚ad pracy, w zależnoÅ›ci od czasu trwania szkolenia i egzaminów.
Pracownikom, o których mowa w pkt 3 ze wzglÄ™du na specyfikÄ™ szkolenia przysÅ‚uguje urlop szkoleniowy na czas trwania obowiÄ…zkowych zajęć wynikajÄ…cych z okreÅ›lonych form doksztaÅ‚cania lub doskonalenia w sÅ‚użbie zdrowia.
Pracownikowi podejmujÄ…cemu naukÄ™ w formach pozaszkolnych bez skierowania może być udzielony urlop bezpÅ‚atny i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia miÄ™dzy zakÅ‚adem pracy i pracownikiem. Przepis § 5 ust. 2 stosuje siÄ™ odpowiednio.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?