Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 64 ust. 3 Karty nauczyciela (dalej: k.n.), nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Z racji tego, iż nauczyciel rozpoczął pracę we wrześnium, będzie on miał prawo do urlopu proporcjonalnego. Jak bowiem wskazuje art. 64 ust. 5a k.n. nauczyciel zatrudniony w szkole, w której nie są przewidziane ferie szkolne, w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, zgodnie z odrębnymi przepisami. Urlop proporcjonalny nalicza się na zasadach wskazanych w Kodeksie pracy.
Z racji tego, że w ciągu danego roku kalendarzowego stosunek pracy z nauczycielem ustanie (w czerwcu), należy wyliczyć urlop proporcjonalny za sześć miesięcy - 35 dni x 6/12. Urlop proporcjonalny wynosi 18 dni (zaokrąglenie w górę 17,5).Następnie tak obliczony wymiar urlopu pomnożyć należy przez przysługujący konkretnemu pracownikowi etat. W niniejszym przypadku będzie to 0,05 etatu. Tak więc 17,5 x 0,05 = 0,875.
Zatem nauczycielowi przysługiwać będzie urlop w wysokości 1 dnia (w zaokrągleniu z 0,875). Ponieważ urlopu udziela się w godzinach, pracownik będzie miał do wykorzystania 8 godzin urlopu. Przy założeniu, że pracuje on 2 godziny tygodniowo, będzie mógł przez wykorzystać swój urlop w ciągu 4 dni roboczych. Za każdy dzień urlopu przysługujący mu wymiar 8 godzin powininen być zmniejszamy o wykorzystane godziny urlopu.