Usługi fryzjerskie wykonywane poza salonem

Pytanie:

"Osoba posiadająca dyplom mistrza fryzjerstwa planuje otworzyć działalność. Jednak nie będzie ona świadczyła usług w salonie, lecz u klientów w domu. Generalnie, żeby otworzyć zakład fryzjerski sam salon musi być "odebrany" przez Sanepid. Czy jakieś ograniczenia są związane ze świadczeniem tego rodzaju usług? Jakie warunki należy ewentualnie spełnić?"

Odpowiedź prawnika: Usługi fryzjerskie wykonywane poza salonem

Pośród zawodów określonych w Polskiej Klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku znajduje się zawód fryzjera pod numerem klasyfikacji 514102. Określenie świadczenia usług fryzjerskich może być tak sprecyzowane, że będą one wykonywane poza lokalem (salonem), w którym znajduje się siedziba przedsiębiorcy. Oczywiście każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi posiadać siedzibę. Może to być lokal, w którym przedsiębiorca zamieszkuje. Mieszkanie lub dom (ich adres) będzie adresem przedsiębiorcy. Usługi wcale nie muszą być świadczone w lokalu (salonie).

Do zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w dziedzinie bieżącego nadzoru sanitarnego należy kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, w szczególności dotyczących warunków zdrowotnych środowiska pracy, a zwłaszcza zapobiegania powstawaniu chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami pracy.

Państwowy Inspektor sanitarny w związku z wykonywaną kontrolą ma prawo wstępu o każdej porze dnia i nocy, na terenie miast i wsi do:

  • zakładów pracy oraz wszystkich pomieszczeń i urządzeń wchodzących w ich skład,
  • obiektów użyteczności publicznej, obiektów handlowych, ogrodów działkowych i nieruchomości oraz wszystkich pomieszczeń wchodzących w ich skład,
  • środków transportu i obiektów z nimi związanych, w tym również na statki morskie, żeglugi śródlądowej i powietrzne,
  • obiektów będących w trakcie budowy,

a poza tym ma prawo do:

  1. żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób,
  2. żądania okazania dokumentów i udostępniania wszelkich danych,
  3. pobierania próbek do badań laboratoryjnych.

Państwowy Inspektor sanitarny ma również prawo wstępu do mieszkań w razie podejrzenia lub stwierdzenia choroby zakaźnej, zagrożenia zdrowia czynnikami środowiskowymi, a także jeżeli w mieszkaniu jest lub ma być prowadzona działalność produkcyjna lub usługowa (siedziba przedsiębiorcy – fryzjera i tam może sprawdzić higienę w zakresie używanych przyrządów). Zatem do mieszkań prywatnych może Państwowy Inspektor Sanitarny wejść w razie podejrzenia lub stwierdzenia choroby zakaźnej, zagrożenia zdrowia czynnikami środowiskowymi.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • pionek 2013-01-30 20:55:08

    nie zakładaj firmy kto cię sprawdzi, że wykonujesz te usługi u kogoś w domu no chyba, że masz życzliwych sąsiadów i spodziewasz się dużej emerytury opłacając składki :)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika