Usprawiedliwienie nieobecności w sądzie pracy
Pytanie:
"Od stycznia w związku z sytuacją rodzinną będę przebywał na opiece (prawdopodobnie całe 60 dni). Otrzymałem wezwanie do sądu pracy jako świadek w połowie stycznia (praktycznie cały dzień podróży do innego miasta, nocleg, powrót). Czy podstawę do opieki 60-dniowej - zwolnienie wystawia lekarz prowadzący ciążę żony? Na jakim druku? Czy dostarczam (wysyłam) zwolnienie do firmy czy do ZUS-u? Czy wysłanie kopii zwolnienia jest wystarczającym usprawiedliwieniem dla sądu? "
Odpowiedź prawnika: Usprawiedliwienie nieobecności w sądzie pracy
Świadek ma obowiązek stawić się w miejscu, dniu i czasie wskazanym przez sąd w wezwaniu. Istnieje jednak możliwość usprawiedliwienia niestawiennictwa z powodu choroby świadka, nie zaś z powodu choroby członka rodziny świadka. W opisanym stanie faktycznym musiałby Pan udowodnić, że nie miał kto zostać z żoną, przez ten jeden dzień np. matka, teściowa, sąsiadka czy inna osoba, które na ten jeden dzień zastąpiłaby Pana przy sprawowaniu opieki.
Usprawiedliwienia należałoby doręczyć do sądu, w którym ma Pan zeznawać (nie do pracodawcy, ani do ZUS-u). Jeżeli nieobecność byłaby spowodowana Pańską chorobą, wówczas musiałby Pan usprawiedliwić nieobecność przedkładając zaświadczenie lekarza sądowego (listy lekarzy sądowych znajdują się w każdym sądzie).
Pragniemy jednak wskazać, ze może Pan domagać się przesłuchania w ramach pomocy prawnej, jeżeli sąd znajduje się w odległości co najmniej 50 km od Pana miejsca zamieszkania. Wniosek taki powinien Pan wysłać do sądu wzywającego. W ramach pomocy prawnej, byłby Pan przesłuchiwany w sądzie właściwym ze względu na miejsce swojego zamieszkania. We wniosku takim poza argumentem dużej odległości można wskazać konieczność sprawowania opieki nad chorą żoną.
Jak więc wynika z powyższego, naszym zdaniem nie ma podstaw do skutecznego usprawiedliwienia Pańskiej nieobecności na rozprawie (na ten dzień może Pan poprosić inną osobę aby Pana zastąpiła np. osobę krewną), jednakże może Pan jednocześnie wnioskować o przesłuchanie w ramach pomocy sądowej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?