Ustalenie adresu byłego męża

Pytanie:

"Moja teściowa musi niezwłocznie skontaktować się z jej byłym mężem z którym rozwiodła się ponad 30 lat temu. Chodzi o to ze teściowa ma teraz możliwość wykupienia mieszkania spółdzielczego. W spółdzielni pytają się o jej byłego męża bo był na liście oczekujących na te mieszkanie razem z teściową. Ten były mąż nigdy nie był członkiem tej spółdzielni, nie wpłacił ani grosza na wkład budowlany. Rozwiedli się rok po otrzymaniu (30 lat temu)mieszkania bez orzekania o winie i bez podziału majątku. Był to błąd i zaniedbanie ze strony mojej teściowej. Czy on po tylu latach nie wpłacając ani grosza na czynsz ma jakieś prawa do posiadania połowy tego mieszkania z racji braku podziału majątku przy rozwodzie? Jak ustalić jego aktualny pobyt jeśli pod jedynym znanym mojej teściowej adresem go nie ma? Jeśli zmarł to gdzie uzyskać informacje o zgonie?"

Odpowiedź prawnika: Ustalenie adresu byłego męża

Dla określenia czy również były mąż ma roszczenie o wykup mieszkania spółdzielczego istotne jest nie tyle to czy płacił czynsz za ten lokal, lecz to kiedy zostało ustanowione spółdzielcze prawo do lokalu (własnościowe lub lokatorskie), istotne może być też to, z jakich środków został zapłacony wkład budowlany. Nie jest natomiast wykluczone roszczenie byłej żony wobec męża w o zwrot nakładów w postaci czynszów na przedmiot wspólnego majątku. Jeśli teściowa ma informacje, w której miejscowości przebywa były mąż, może żądać udostępnienia adresu z ewidencji albo, jeśli w ogóle nie wiadomo gdzie mieszka były mąż, z Centralnego Biura Adresowego. Informacja prawna Ustalenie adresu dłużnika wyjaśni, jak uzyskać te dane.

Jeśli były mąż nie żyje jego akt zgody znajduje się w urzędzie stanu cywilnego w miejscowości, w której zmarł. Urodzenie oraz zgon osoby rejestruje się bowiem w urzędzie stanu cywilnego miejsca takiego zdarzenia.  Najbardziej oczywistym miejscem jest ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego, odnalezione dzięki danym adresowym, o których mowa wyżej. W innych wypadkach odszukanie aktu zgonu będzie utrudnione, ustawodawca nie przewidział bowiem centralnego rejestru akt stanu cywilnego, trzeba więc będzie szukać tych informacji w poszczególnych urzędach.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika