Ustalenie kosztów zastępstwa procesowego
Pytanie:
"Przeciwko nam został złożony pozew w sądzie w postępowaniu upominawczym. W tym nakazie zapłaty znalazły się oczywiście koszty zastępstwa procesowego w wysokości 2.400,00pln. Pełnomocnik powoda jednak później ograniczył nakaz zapłaty o połowę przesyłając do sądu pismo procesowe. Sąd postanowił : pkt. 1 uchylić nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym , pkt.2 umorzyć postępowanie co do kwoty podanej w piśmie pełnomocnika powoda. Czy zatem również koszty zastępstwa procesowego ulegną zmniejszeniu czy też pozostają w wysokości podanej w nakazie?"
Odpowiedź prawnika: Ustalenie kosztów zastępstwa procesowego
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż nakaz zapłaty został uchylony w całości, sprawa zatem będzie rozpoznawana dalej w odniesieniu co do kwoty nieumorzonej. Jeśli zaś nakaz został uchylony jedynie w części, w której sprawa podlegała umorzeniu, możliwe będzie złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty w pozostałym zakresie. Wskutek złożenia sprzeciwu nakaz traci moc (art. 505 § 2 k.p.c.).
W wyroku kończącym postępowanie zainicjowane bądź uchyleniem nakazu zapłaty, bądź wniesieniem sprzeciwu - sąd orzeknie również o kosztach całego postępowania, w tym o kosztach zastępstwa procesowego (art. 108 § 1 k.p.c.).
Ograniczenie roszczenia pozwu traktowane jest, co do zasady, jak przegranie sprawy przez powoda w zakresie, w jakim cofnął powództwo. Wyjątkiem jest sytuacja, w której powód cofa pozew na skutek uiszczenia przez pozwanego części świadczenia już po wysłaniu pozwu przez powoda. W tym przypadku, bowiem pozwany traktowany jest jak przegrywający sprawę. Zgodnie z tezą postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 20 sierpnia 1979 roku w sprawie I CZ 92/79 "Pozwany, który płaci dochodzoną należność po wniesieniu pozwu, chociaż przed otrzymaniem jego odpisu, z punktu widzenia przepisów k.p.c. o kosztach procesu uważany jest za przegrywającego sprawę i w konsekwencji zobowiązany jest zwrócić powodowi poniesione koszty (art. 98 § 1 k.p.c.)".
Ograniczenie powództwa, poza ostatnią sytuacją, wywiera ten skutek, iż koszty sądowe są wzajemnie znoszone, bądź rozdzielane proporcjonalnie między strony. Zniesienie kosztów ma najczęściej miejsce, gdy każda ze stron wygrała i przegrała w podobnym zakresie, np. 50:50, 40:60. Koszty są zaś rozdzielane procentowo, gdy ich wzajemny stosunek jest większy, np. powód wygrał sprawę w 70% i przegrał ją w 30%. W tym przykładzie powód otrzyma od pozwanego 70% kosztów oraz będzie musiał zapłacić pozwanemu 30% jego kosztów.
Koszty zastępstwa procesowego liczone są zaś od pierwotnej wartości przedmiotu sporu, stąd ich wysokość nie ulega zmianie w przypadku każdej ze stron - pozwany również może żądać zwrotu kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego liczonych od tej samej wartości przedmiotu sporu, co dla powoda, o ile oczywiście zastępowany jest przez adwokata, bądź radcę prawnego.
Reasumując, wysokość kosztów zastępstwa procesowego nie ulega zmianie, niemniej ograniczenie powództwa powoduje, iż powód przegrywa sprawę, co do kwoty, w której cofnął pozew. Dlatego też sąd w orzeczeniu kończącym sprawę w instancji obliczy procent, w jakim każda ze stron sprawę wygrała i przegrała oraz koszty procesu, bądź wzajemnie zniesie, bądź rozdzieli stosunkowo.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?