Ustalenie ojcostwa dziecka, jeśli ojcem nie jest mąż matki

Pytanie:

"W jaki sposób można ustalić ojcostwo dziecka, jeśli ojcem nie jest mąż matki? "

Odpowiedź prawnika: Ustalenie ojcostwa dziecka, jeśli ojcem nie jest mąż matki

Zgodnie z art. 72 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli nie zachodzi domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż jego matki, albo gdy domniemanie takie zostało obalone, ustalenie ojcostwa może nastąpić albo przez uznanie ojcostwa albo na mocy orzeczenia sądu. Jednocześnie uznanie ojcostwa nie może nastąpić, jeżeli toczy się sprawa o ustalenie ojcostwa. Domniemanie ojcostwa występuje w dwóch postaciach – domniemania dziecka małżeńskiego albo pozamałżeńskiego. Wobec powyższego należy uznać, że istnieją dwie drogi do stwierdzenia, że ojcem dziecka jest określony mężczyzna – ustalenie w drodze uznania albo orzeczenia sądu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • mateusz 2018-03-08 13:40:57

    Witam mam powazny problem jestem w trakcie rozwodu nie bylo jeszcze sprawy a problemem jest to ze moja zona wyjechala 2 lata temu do niemiec poznala tam kogos i zaszla z nim w ciaze wiem ze to nie moje dziecko bo nawet sie nie widzielismy w tym czasie kiedy zaszla teraz rzada odemnie aktu urodzenia ksero mojego dowodu bo podala mnie jako ojca a potzrebuje to abu dostac akt urodzenia dziecka i wyrobic jej paszport straszy mnie ze jezeli jej nie wysle to zalozy mi sprawe o alimenty dodam ze zona przebywa dalej w niemczech i tam urodzila to dzieco co robic czy ja musze wyslac jej te dokumenty czy tez nie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika