Ustanie zasiłku przedemerytalnego

Pytanie:

"Czy po otrzymaniu w spadku współwłasności 1/3 gospodarstwa rolnego o pow. udziału przekraczającego 2 ha przeliczeniowe mój brat może nadal pobierać zasiłek przedemerytalny, jeśli natychmiast po uprawomocnieniu się postanowienia o nabyciu spadku wydzierżawi swoją część (udział) siostrze? Jakie formalności należy poczynić, aby uniknąć kosztów i jednocześnie nie stracić prawa do zasiłku? Gospodarstwo zamierzamy sprzedać, ale to może potrwać jakiś czas. Jak powinna wyglądać taka umowa dzierżawy i gdzie ją sporządzać - u notariusza czy w gminie?"

Odpowiedź prawnika: Ustanie zasiłku przedemerytalnego

Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje między innymi z dniem nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie (samoistne lub zależne) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe. W takim przypadku dochodzi do wstrzymania wypłaty świadczeń. Wstrzymanie wypłaty świadczenia przedemerytalnego następuje, poczynając od dnia nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie (samoistne lub zależne) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe.

Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne jest obowiązana zawiadomić organ rentowy wypłacający to świadczenie o okolicznościach powodujących ustanie prawa do tego świadczenia.

Reasumując z momentem otrzymania spadku Pana brat stał się współwłaścicielem udziału przekraczającego 2 hektary. Podpisanie umowy dzierżawy w żaden sposób nie pozbawia Pana brata prawa własności do tej nieruchomości. Z dniem otrzymania spadku zobowiązany był Pana brat do zawiadomienia organu rentowego o nabyciu takiej nieruchomości rolnej. Z tym dniem prawo do zasiłku przedemerytalnego ustało w stosunku do Pana brata. Podlega on bowiem ubezpieczeniu społecznemu rolników od tegoż momentu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika