Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu cywilnym

Pytanie:

"Czy adwokata można wynająć w trakcie toczącej się sprawy np. po drugim posiedzeniu sądu czy można to zrobić wyłącznie przed rozpoczęciem procesu? Jakie wnioski należy zgłosić sądowi?"

Odpowiedź prawnika: Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu cywilnym

Zagadnienia związane z ustanawianiem pełnomocników procesowych regulują przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim „strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników”. Warto przy tym pamiętać, iż działanie „przed sądem” to podejmowanie wszystkich czynności procesowych (bezpośrednio przed obliczem sądu oraz wykonywanie innych działań prawnych związanych z procesem). Nie istnieje też generalny przymus adwokacki. Ocena potrzeby ustanowienia pełnomocnika oraz decyzja w tym przedmiocie należy do strony. Nie ma poza tym żadnych ograniczeń co do możliwości udzielenia takiego pełnomocnictwa procesowego. Strona może tego dokonać w każdym momencie postępowania, jak i przed jego wszczęciem. Warto przy tym pamiętać, iż możliwe jest równoczesne działanie osobiście i przez pełnomocników. Nie trzeba składać w takim przypadku żadnych wniosków. Pełnomocnik jedynie ma obowiązek przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa. Mało tego w toku sprawy dopuszczalne jest złożenie pełnomocnictwa ustnie przez oświadczenie zdziałane wobec sądu w trakcie posiedzenia. Umocowanie staje się skuteczne dopiero po wciągnięciu oświadczenia mocodawcy do protokołu sądowego i przyjęciu upoważnienia przez pełnomocnika.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika