Ustne ustalenia wspólników spółki cywilnej

Pytanie:

"Czy ustalenia ustne między wspólnikami spółki cywilnej są obowiązujące, czy też muszą mieć wyłącznie charakter pisemny? "

Odpowiedź prawnika: Ustne ustalenia wspólników spółki cywilnej

Zgodnie z art. 865 kodeksu cywilnego każdy wspólnik na prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki cywilnej (a więc wykonywania odpowiednich czynności i podejmowania odpowiednich decyzji zapewniających byt spółce i jej normalne funkcjonowanie). Każdy wspólnik może bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy należące do zwykłych czynności spółki. W przypadku spraw przekraczających zakres zakres zwykłych czynności spółki konieczna będzie jednomyślna uchwała wspólników. Przepisy kodeksu cywilnego nie zastrzegają jednak żadnej szczególnej formy dla podejmowania przez wspólników czynności dotyczących prowadzenia spraw spółki cywilnej. W związku z tym zarówno ustne ustalenia pomiędzy wspólnikami (ustna uchwała), jak i pisemne będą obowiązujące.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika