Doręczenie decyzji adresatowi za granicą
Pytanie:
"Czy urząd wysyłając decyzję administracyjną do osoby która stale przebywa za granicą (Niemcy) ma obowiązek korzystania z pośrednictwa konsulatu polskiego czy też wystarczy że decyzja będzie dostarczona za pośrednictwem poczty za zwrotnym potwierdzeniem odbioru?"
Odpowiedź prawnika: Doręczenie decyzji adresatowi za granicą
Co do zasady organy administracji publicznej doręczają pisma za pokwitowaniem przez pocztę, przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione osoby lub organy. O zmianie miejsca zamieszkania strona powinna poinformować organ administracji. W przeciwnym razie pisma kierowane pod dotychczasowy adres uważa się za skutecznie doręczone.
Jeżeli strona postępowania zmienia miejsce zamieszkania w ten sposób, że wyprowadza się za granicę, powinna wyznaczyć pełnomocnika do doręczeń. W przeciwnym wypadku organ administracji może wystąpić o wyznaczenie przedstawiciela dla osoby nieobecnej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?