Utrata bonifikaty na mieszkanie zakupione od WAM

Pytanie:

"Po nabyciu mieszkania od WAM na warunkach z bonifikatą 2 lata temu zamierzam zbyć to mieszkanie i nabyć nowe mieszkanie w celu poprawienia sobie warunków mieszkalnych. Czy w tej sytuacji także obowiązuje pięcioletni okres zakazu sprzedaży mieszkania nabytego z bonifikatą? Oczywiście chodzi o to, aby nie stracić prawa do bonifikaty."

Odpowiedź prawnika: Utrata bonifikaty na mieszkanie zakupione od WAM

Punktem wyjścia dla udzielenia właściwej odpowiedzi jest ustawa o zakwaterowaniu sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, która wskazuje, że w sprawach dotyczących sprzedaży lokali mieszkalnych, nieuregulowanych w niniejszej ustawie, stosuje się między innymi odpowiednio przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Ustawa ta określa przypadki, w których dochodzi do utraty udzielonej bonifikaty przez WAM.

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 68 ust. 2 powołanej ustawy, jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość, a zbycie nastąpiło przed upływem 5 lat w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny, to jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu. Właściwy organ ma obowiązek dochodzić tej kwoty na drodze sądowej. Regulacji powyższej nie stosuje się w przypadku zbycia na rzecz osoby bliskiej. Nie jest istotny cel zbycia. Przy czym wskazać należy, że gdy dwie osoby, które nabyły lokal z bonifikatą, dokonują zamiany lokali, to wydaje się, że dochodzenie zwrotu bonifikaty należałoby oceniać w płaszczyźnie nadużycia prawa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika