e-prawnik.pl Porady prawne

Utrata broni gazowej

Pytanie:

Znajomy zakupił broń gazową legalnie ponad 10 lat temu. Jednakże broń ta wraz z dokumentem kilka lat temu zaginęła. Co powinien zrobić i co mu za to grozi?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Utrata broni gazowej

21.3.2006

W rozumieniu ustawy o broni i amunicji "broń" to także broń gazowa. Ustawa ta stanowi, iż posiadacz broni w przypadku jej utraty jest zobowiązany niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od chwili stwierdzenia utraty broni, zawiadomić o tym Policję albo Żandarmerię Wojskową. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje, że posiadaczowi cofa się pozwolenie na broń.

Poza tym nieumyślna utrata broni stanowi przestępstwo. Zgodnie z kodeksem karnym (art. 263§4) kto nieumyślnie powoduje utratę broni palnej lub amunicji, która zgodnie z prawem pozostaje w jego dyspozycji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Zgubienie może został uznane za nieumyślną utratę broni w rozumieniu tego przepisu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Utrata broni gazowej

krzys

8.11.2009 13:47:40

Re: Utrata broni gazowej

mam pytanie.pracuje jako agent ochrony i podczas sluzby zgubilem bron.po bezskuteczny poszukiwaniu zglosilem ten fakt policji jednak rano(zgubienie nastapilo w nocy)bron zostala odnaleziona przez kolegow z pracy w miejscu gdzie zostal zauwazony fakt jej zgubienia.czy w zwiazku z tym grożą mi jakies sankcje prawne?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ