Utrata broni gazowej

Pytanie:

Znajomy zakupił broń gazową legalnie ponad 10 lat temu. Jednakże broń ta wraz z dokumentem kilka lat temu zaginęła. Co powinien zrobić i co mu za to grozi?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W rozumieniu ustawy o broni i amunicji "broń" to także broń gazowa. Ustawa ta stanowi, iż posiadacz broni w przypadku jej utraty jest zobowiązany niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od chwili stwierdzenia utraty broni, zawiadomić o tym Policję albo Żandarmerię Wojskową. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje, że posiadaczowi cofa się pozwolenie na broń.

Poza tym nieumyślna utrata broni stanowi przestępstwo. Zgodnie z kodeksem karnym (art. 263§4) kto nieumyślnie powoduje utratę broni palnej lub amunicji, która zgodnie z prawem pozostaje w jego dyspozycji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Zgubienie może został uznane za nieumyślną utratę broni w rozumieniu tego przepisu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

krzys

8.11.2009 13:47:40

Re: Utrata broni gazowej

mam pytanie.pracuje jako agent ochrony i podczas sluzby zgubilem bron.po bezskuteczny poszukiwaniu zglosilem ten fakt policji jednak rano(zgubienie nastapilo w nocy)bron zostala odnaleziona przez kolegow z pracy w miejscu gdzie zostal zauwazony fakt jej zgubienia.czy w zwiazku z tym grożą mi jakies sankcje prawne?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 13.2.2012

  Kiedy mały podatnik traci prawo do stosowania metody kasowej?

  Prawo do rezygnacji z metody kasowej należy odróżnić od utraty prawa do stosowania tej metody. Utrata prawo do metody kasowej wiąże się bowiem z utratą statusu małego podatnika i oznacza dla podatnika (...)

 • 21.8.2018

  Minister rezygnuje z dalszego rozbrajania Polaków...

  W trakcie konsultacji dotyczących projektu ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią (...)

 • 10.5.2018

  Powstanie System Rejestracji Broni

  MSWiA przekazało do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy zastępującej ustawę z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami (...)

 • 15.4.2018

  Broń dla wojsk obcych

  Nowe przepisy umożliwią wyposażenie żołnierzy obcych wojsk stacjonujących w Polsce w broń i amunicję znajdującą się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP.

 • 27.3.2019

  Projekt ustawy o wytwarzaniu i obrocie bronią i amunicją

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu (...)