Utrata broni gazowej

Pytanie:

"Znajomy zakupił broń gazową legalnie ponad 10 lat temu. Jednakże broń ta wraz z dokumentem kilka lat temu zaginęła. Co powinien zrobić i co mu za to grozi?"

Odpowiedź prawnika: Utrata broni gazowej

W rozumieniu ustawy o broni i amunicji "broń" to także broń gazowa. Ustawa ta stanowi, iż posiadacz broni w przypadku jej utraty jest zobowiązany niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od chwili stwierdzenia utraty broni, zawiadomić o tym Policję albo Żandarmerię Wojskową. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje, że posiadaczowi cofa się pozwolenie na broń.

Poza tym nieumyślna utrata broni stanowi przestępstwo. Zgodnie z kodeksem karnym (art. 263§4) kto nieumyślnie powoduje utratę broni palnej lub amunicji, która zgodnie z prawem pozostaje w jego dyspozycji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Zgubienie może został uznane za nieumyślną utratę broni w rozumieniu tego przepisu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • krzys 2011-11-08 13:47:40

    mam pytanie.pracuje jako agent ochrony i podczas sluzby zgubilem bron.po bezskuteczny poszukiwaniu zglosilem ten fakt policji jednak rano(zgubienie nastapilo w nocy)bron zostala odnaleziona przez kolegow z pracy w miejscu gdzie zostal zauwazony fakt jej zgubienia.czy w zwiazku z tym grożą mi jakies sankcje prawne?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika