Utrudnianie dostępu do mieszkania w czasie rozwodu

Pytanie:

"Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Nie ma jeszcze rozstrzygnięcia ani co do rozwodu ani co do podziału majątku. Mój małżonek jednak utrudnia mi dostęp do wspólnego majątku (wymienia zamki w garażu, działce, zamyka pokój na klucz). Co w takiej sytuacji mam robić? Czy włamywać się do wspólnych lokali czy pisać może jakieś skargi na niego? A czy sąd może nakazać mu inne zachowanie? "

Odpowiedź prawnika: Utrudnianie dostępu do mieszkania w czasie rozwodu

Sąd rodzinny na wniosek jednego z małżonków może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Należy podkreślić, że rozstrzygnięcia te zapadają dopiero w wyroku orzekającym rozwód. Jeżeli w tym momencie mąż uniemożliwia Pani korzystanie z mieszkania, garażu, itd, może Pani skorzystać z ochrony posiadania, którą gwarantuje Kodeks Cywliny. Zgodnie z art. 334, posiadacz nieruchomości - czyli Pani, może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni; nie wolno mu jednak stosować przy tym przemocy względem osób. Posiadacz rzeczy ruchomej, jeżeli grozi mu niebezpieczeństwo niepowetowanej szkody, może natychmiast po samowolnym pozbawieniu go posiadania zastosować niezbędną samopomoc w celu przywrócenia stanu poprzedniego. Jeżeli zatem mąż zmienił zamek do domu, może Pani ten zamek usunąć. Należy jednak podkreślić, że takie działanie musi nastąpić natychmiast po dokonaniu naruszenia przez męża, a nie np. 2 tygodnie po fakcie. Może Pani wystąpić z żądaniem, aby sąd, przed którym toczy się sprawa o rozwód wydał postanowienie o zakresie i sposobie korzystania przez małżonków ze wspólnego mieszkania w czasie trwania procesu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika