Uwierzytelniony odpis decyzji

Pytanie:

"Jak powinien wyglądać uwierzytelniony odpis decyzji wójta gminy? "

Odpowiedź prawnika: Uwierzytelniony odpis decyzji

Zagadnienie doręczania decyzji administracyjnych jak i ich odpisów było i pozostaje przedmiotem rozważań doktryny jak i sądownictwa administracyjnego. Konkluzja tych analiz jest taka, iż na podstawie przepisu art. 109 § 1 kpa, stronie postępowania doręcza się nie oryginał decyzji (który pozostaje w aktach sprawy) lecz uwierzytelniony odpis oryginału decyzji (mającego walor duplikatu). Dalsze egzemplarze uwierzytelnionych odpisów wydaje się na żądanie strony. Uwierzytelnienie oznacza potwierdzenie co do zgodności z oryginałem przez upoważnioną do tego osobę reprezentującą organ, który taką decyzję wydał. Jeśli decyzja została wydana przez wójta, winna ona być potwierdzona przez wójta bądź też inny organ upoważniony do reprezentacji wójta.

Odpis decyzji jest więc kopią dokumentu właściwie opieczętowaną i podpisaną przez upoważnioną do tego osobę.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anna Jaśkowiak 2013-02-09 09:39:14

    W jakim orzeczeniu znaleźliście informacje, że stronie doręcza się odpis decyzji a nie oryginał. Wszelkie komentarze do KPA mówią o czymś wręcz przeciwnym. Poza tym art. 109 1 KPA mówi o doręczeniu decyzji a nie jego odpisu. Ten artykół jest bzdurny i żądam zwrotu pieniędzy, które zapłaciłam żeby go przeczytać.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika