Uzasadnienie podwyżki czynszu lokalu użytkowego

Pytanie klienta:

""Posiadam własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego. Ponieważ jest to lokal użytkowy, płacę dość poważny czynsz. Ostatnio Spółdzielnia Mieszkaniowa ponownie podniosła czynsz. Czy mam prawo domagać się od Spółdzielni podania powodu podwyżki i zażądać od Spółdzielni szczegółów naliczania wysokości czynszu?""

Odpowiedź prawnika:

Wydaje się, iż Pan/i sugeruje się postanowieniami ustawy o ochronie lokatorów, która narzuca spółdzielniom mieszkaniowym (i innym właścicielom lokali) konieczność uzasadniania ewentualnych podwyżek czynszu a możliwość ich dokonywania została przewidziana najwyżej co pół roku. W opisanym przypadku zasady te jednak nie będą miały zastosowania, gdyż mowa tu o lokalu użytkowym, a nie mieszkalnym. Z drugiej strony nie zmienia to postaci rzeczy, iż dokonując podwyższenia czynszu spółdzielnia powinna to w jakiś sposób uzasadnić, choć nie jest to odgórnie narzucony wymóg. Proszę pamiętać w RP obowiązuje zasada tzw. swobody umów. Spółdzielnia dowolnie kształtując wysokość czynszu, korzysta właśnie z tej zasady.



Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.