e-prawnik.pl Porady prawne

Uznanie dziecka a sądowe ustalenie ojcostwa

Pytanie:

Jestem pozwany w sprawie o ustalenie ojcostwa. Wykonane zostały badania DNA stwierdzające, iż dziecko pochodzi ode mnie. W związku z tym jakie skutki prawne pociągają za sobą dobrowolne uznanie przeze mnie narodzonego dziecka a jakie skutki powoduje nie wyrażenie tegoż uznania tylko zdanie się na sądowe ustalenie ojcostwa?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Uznanie dziecka a sądowe ustalenie ojcostwa

27.5.2005

Z punktu widzenia prawa uznanie dziecka jest jednym ze sposobów ustalenia ojcostwa. Takim sposobem jest również sądowe ustalenie ojcostwa. Jeżeli badania DNA wykazały, że jest Pan ojcem dziecka można powiedzieć ze 100% pewnością, że dojdzie do sądowego ustalenia ojcostwa. Oczywiści może Pan uznać dziecko, również przed sądem. Będzie to miało ten skutek, że postępowanie o sądowe ustalenie ojcostwa stanie się bezprzedmiotowe, z uwagi na ustalenie kto jest ojcem.

Konsekwencje prawne zarówno uznania dziecka jak również stwierdzenia ojcostwa w drodze sądowego ustalenia ojcostwa są takie same dla stosunków rodzinnych i prawnych pomiędzy Panem a dzieckiem.

Uznanie dziecka na tym etapie skróci postępowanie sądowe, które sąd powinien umorzyć, z uwagi na fakt ustalenia kto jest ojcem, gdyż nie mą w takim przypadku potrzeby dalszego jego prowadzenia.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Uznanie dziecka a sądowe ustalenie ojcostwa

przemo

26.10.2009 0:3:9

Re: Uznanie dziecka a sądowe ustalenie ojcostwa

głupie pytanie:)ALIMENTY ALIMENTY:)i dobrze ci tak.....jak mozna się dziecka wypierać,nawet jak ci badania pokazaly czyje to,martwisz się tylko o swoją du....pę,jestem za tym zeby ci laska jak najwyższe dowaliła:)


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ