Uzupełnienie świadectwa pracy po terminie
Pytanie:
"Pracownik nie pracuje u mnie od czerwca 2003 roku. Dzisiaj przesłał pismo do zakładu z prośbą o uzupełnienie świadectwa pracy, które nie jest kompletne zdaniem ZUS . Pracownik stara się o emeryturę. Uzupełnię świadectwo pracy. Ale nie bardzo wiem jak. Czy mam wystawić świadectwo pracy jako korekta i z jaka datą? Czy może tamto wyrzucić i wystawić nowe?"
Odpowiedź prawnika: Uzupełnienie świadectwa pracy po terminie
Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, jeśli pracownik złoży wniosek o sprostowanie świadectwa pracy, to razie uwzględnienia wniosku, pracodawca wydaje pracownikowi w tym terminie nowe świadectwo pracy. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek, najpóźniej w dniu wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy, usunąć z akt osobowych pracownika i zniszczyć poprzednio wydane świadectwo pracy.
Możliwość wystąpienia z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy regulują przepisy kodeksu pracy, w szczególności art. 97 § 2 [1]: Pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.
W przedstawionej sytuacji pojawia się pytanie, czy wniosek pracownika i dokonane na jego podstawie sprostowanie może nastąpić w późniejszym terminie, niż wynikający z powyższych przepisów. Termin 7-dniowy na złożenie wniosku o sprostowanie jest traktowany na ogół, choć kwestia nie jest postrzegana w doktrynie prawa jednolicie, jako termin zawity. Po jego upływie roszczenie wygasa, a fakt upływu terminu jest przez sąd brany pod uwagę z urzędu. Naszym zdaniem jednak nie stoi to na przeszkodzie uwzględnieniu wniosku byłego pracownika przez pracodawcę również po upływie terminu. Jedynie, gdyby pracodawca sprzeciwił się temu wnioskowi, pracownik nie mógłby żądać sprostowania w sądzie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?