Używanie rachunku osobistego w działalności

Pytanie:

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i chciałbym wiedzieć, czy opłacając przelewem różne produkty i usługi kupowane z fakturą na potrzeby firmy, muszę tych przelewów dokonywać z rachunku firmowego, czy mogę z prywatnego? Po prostu przelewy z rachunku prywatnego mam za darmo, a za każdy przelew z firmowego muszę płacić. Podobnie sytuacja wygląda z kartą kredytową, nie mam możliwości otrzymania jej do rachunku firmowego, mam tylko osobistą kartę kredytową, a również muszę niekiedy za jej pomocą płacić za usługi. Podsumowując, czy urząd skarbowy w razie kontroli może to zakwestionować? Czy muszę robić przelewy tylko z rachunku firmowego i nie mogę korzystać z osobistej karty kredytowej, czy jest to dozwolone?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przepisy podatkowe nie wymagają, aby wydatki firmowe (np. przelewy dla kontrahentów za towary i usługi) musiały być ponoszone wyłącznie z rachunku firmowego. Dotyczy to w szczególności osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, u której nie ma przecież ściśle wydzielonych środków prywatnych i środków firmowych. Zatem, jeśli dany wydatek będzie spełniał wymogi uznania go za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie powinien być zakwestionowany tylko dlatego, że zapłata za niego nastąpiła z osobistego rachunku bankowego osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (a nie z rachunku firmowego).

Należy jednak zwrócić uwagę, iż mimo że nie obowiązuje już art. 50 ust. 3 Prawa bankowego, który wprost stanowił, że rachunki oszczędnościowe nie mogą być wykorzystywane przez ich posiadaczy do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, zakazy takie wynikają często z umów lub regulaminów rachunków bankowych.

Ponadto wykorzystując rachunek osobisty do płatności firmowych należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie opisywać tytuł płatności. Odbiorca płatności, np. kontrahent, może mieć problemy z identyfikowaniem płatności (w przypadku rachunku firmowego jako jego posiadacz wskazana jest nazwa firmy, a nie tylko imię i nazwisko osoby fizycznej).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 5.11.2004

  Rodzaje rachunków bankowych

  Ustawa prawo bankowe wskazuje, jakie rodzaje rachunków bankowych mogą być prowadzone przez banki. Pomimo, iż wszystkie typy należą do tej samej „rodziny” rachunków bankowych, różnią (...)

 • 5.11.2004

  Rachunek wspólny

  Jednym z typów rachunków bankowych jest rachunek wspólny, różnice w umowie wynikają tutaj ze strony podmiotowej takiej umowy, gdyż jak sama nazwa wskazuje jest to rachunek prowadzony dla kilku osób (...)

 • 15.3.2017

  Używanie samochodu osobowego na potrzeby osób niepełnosprawnych w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT

  Do ulgi rehabilitacyjnej uprawnia m.in. używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika (...)

 • 29.7.2015

  Tytuł egzekucyjny przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim

  Tytułem egzekucyjnym jest dokument urzędowy stwierdzający istnienie i zakres nadającego się do egzekucji roszczenia wierzyciela i jednocześnie istnienie oraz zakres obowiązku prawnego dłużnika. (...)

 • 5.11.2004

  Rachunki oszczędnościowe

  Jednym z rodzajów rachunków, jakie banki mogą prowadzić z woli ustawodawcy są rachunki oszczędnościowe – wkłady oszczędnościowe. Rachunki oszczędnościowe bank prowadzi dla osób fizycznych, (...)