Używanie rachunku osobistego w działalności

Pytanie:

"Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i chciałbym wiedzieć, czy opłacając przelewem różne produkty i usługi kupowane z fakturą na potrzeby firmy, muszę tych przelewów dokonywać z rachunku firmowego, czy mogę z prywatnego? Po prostu przelewy z rachunku prywatnego mam za darmo, a za każdy przelew z firmowego muszę płacić. Podobnie sytuacja wygląda z kartą kredytową, nie mam możliwości otrzymania jej do rachunku firmowego, mam tylko osobistą kartę kredytową, a również muszę niekiedy za jej pomocą płacić za usługi. Podsumowując, czy urząd skarbowy w razie kontroli może to zakwestionować? Czy muszę robić przelewy tylko z rachunku firmowego i nie mogę korzystać z osobistej karty kredytowej, czy jest to dozwolone?"

Odpowiedź prawnika: Używanie rachunku osobistego w działalności

Przepisy podatkowe nie wymagają, aby wydatki firmowe (np. przelewy dla kontrahentów za towary i usługi) musiały być ponoszone wyłącznie z rachunku firmowego. Dotyczy to w szczególności osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, u której nie ma przecież ściśle wydzielonych środków prywatnych i środków firmowych. Zatem, jeśli dany wydatek będzie spełniał wymogi uznania go za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie powinien być zakwestionowany tylko dlatego, że zapłata za niego nastąpiła z osobistego rachunku bankowego osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (a nie z rachunku firmowego).

Należy jednak zwrócić uwagę, iż mimo że nie obowiązuje już art. 50 ust. 3 Prawa bankowego, który wprost stanowił, że rachunki oszczędnościowe nie mogą być wykorzystywane przez ich posiadaczy do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, zakazy takie wynikają często z umów lub regulaminów rachunków bankowych.

Ponadto wykorzystując rachunek osobisty do płatności firmowych należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie opisywać tytuł płatności. Odbiorca płatności, np. kontrahent, może mieć problemy z identyfikowaniem płatności (w przypadku rachunku firmowego jako jego posiadacz wskazana jest nazwa firmy, a nie tylko imię i nazwisko osoby fizycznej).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika