e-prawnik.pl Porady prawne

Vat przy wykupie mieszkań od gminy

Pytanie:

Zamierzam wykupić od gminy zajmowane mieszkanie znajdujące się w budynku Wspólnoty Mieszkaniowej. Czy oprócz wartości tego mieszkania będę musiała zapłacić podatek vat od gruntu lub od całości?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Vat przy wykupie mieszkań od gminy

29.3.2005

Jeżeli sprzedaż dotyczy mieszkania nowego, jego sprzedaż będzie najprawdopodobniej opodatkowana podatkiem vat. Jeżeli sprzedaż dotyczy mieszkania zasiedlonego wcześniej (wynajmowanego wcześniej przez gminę), wówczas sprzedaż taka będzie zwolniona z podatku vat.

Gmina może korzystać bowiem ze zwolnień podatkowych, w szczególności:

  • ze zwolnień dotyczących budynków używanych, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat, a gminie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego  - art.43 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r., Nr 54, poz. 535, ze zmianami), czy

  • ze zwolnień dotyczących dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe - art. 43 ust.1 pkt 10 tej tej ustawy).

Jeżeli sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana, wówczas zgodnie z art. 29 ust.5 ustawy całość ceny zawierać będzie podatek vat w stawce 7%.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ