Zakup towaru w Szwajcarii

Pytanie:

"Firma nasza kupiła towar w Szwajcarii i otrzymała fakturę eksportową na bazie dostawy DDU. Towar otrzymała z Niemiec oraz Austrii wraz z listem przewozowym od dostawców. Czy powyżej opisana transakcja zalicza się do transakcji wewnątrzunijnej? Firma Szwajcarska oczywiście nie posiada nr VAT EU. Jeżeli jest to transakcja wewnątrzunijna, to co należy wpisać z fakturze wewnętrznej w miejscu VAT UE firmy szwajcarskiej?"

Odpowiedź prawnika: Zakup towaru w Szwajcarii

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Jak stanowi art. 9 ust. 2 ustawy o VAT, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1) nabywcą towarów jest:

a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,

b)  osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a

- z zastrzeżeniem art. 10;

2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Zatem, żeby daną transakcję uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, konieczne jest, aby dokonujący dostawy (a więc sprzedawca) był podatnikiem polskiego podatku od towarów i usług (VAT) lub podatnikiem podatku od wartości dodanej (przez który, zgodnie z art. 2 pkt 11 ustawy o VAT, rozumie się podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego, z wyjątkiem podatku od towarów i usług nakładanego tą ustawą). Jeżeli dokonującym jest podmiot szwajcarski (niebędący podatnikiem VAT ani podatnikiem podatku od towarów i usług) nie będziemy mieli do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, nawet jeśli towar jest przywożony z innego państwa członkowskiego.

Polecamy ponadto:


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika