Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z pytania wynika, że w Pani przypadku okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. Przepis art. 361 kodeksu pracy stanowi, że jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z przyczyn niedotyczących pracowników (np. likwidacji stanowiska), pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Jak się domyślamy, Pani pracodawca zatrudnia więcej niż 20 pracowników. Oznacza to, że w razie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, jest on obowiązany wypłacić odprawę w wysokości:
-
jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
-
dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
-
trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat;
przy czym wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. Odprawa służy zwalnianym pracownikom zarówno w przypadku zwolnień grupowych, jak i indywidualnych.
Wymienione powyżej uprawnienia przyznaje Pani ustawa i pracodawca nie może ich Pani pozbawić. Jednakże w pytaniu pisze Pani o bardziej korzystnych warunkach, tj. wyższej niż ustawowa odprawie oraz dodatkowej, jednorazowej wypłacie. Być może odpowiednie postanowienia, które mówią o takich właśnie warunkach, znajdują się w Pani umowie o pracę lub w dotyczących Pani regulaminach. Jeśli tak, to również ich utrata Pani nie grozi. Jeśli jednak wynikają one tylko z dobrej woli pracodawcy, to nie ma Pani gwarancji, iż zostaną one utrzymane w razie podjęcia negocjacji.
Co do urlopu, to w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Nie ma niestety znaczenia fakt, iż w tym okresie (lub jego części) pracownik nie planował urlopu.
Proszę pamiętać, ze pracodawca nie ma obowiązku przystąpić do proponowanych przez Panią negocjacji.