Warunki finansowe odprawy
Pytanie:
"Po 9 latach pracy w korporacji na stanowisku dyrektora dostałam dziś wypowiedzenie z przyczyn niedotyczących pracowników, ze względu na likwidację stanowiska i zmiany organizacyjne w pionie. Wcześniej złożyłam podanie o urlop w dniach od 25 listopada do 17 grudnia, na które wyrażono zgodę. Dostałam to na piśmie i podpisałam otrzymanie go. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia został skrócony do jednego miesiąca, a tym samym stosunek pracy zostaje rozwiązany z dniem 31 grudnia br. Napisano też, że: za pozostałą część wypowiedzenia, tj. dwa miesiące, przysługuje mi odszkodowanie, otrzymam odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia (ograniczonego do 15-krotnego średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw) oraz jednorazową wypłatę w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Poproszono mnie w tym piśmie o wykorzystanie przysługującego mi zaległego urlopu (45 dni) od jutra do końca roku, a za zaległe 15 dni wypłacą mi ekwiwalent. Mogę udowodnić, że w znaczącym stopniu przyczyniłam sie do rozwoju i wzrostu zysków firmy, m.in. koordynowałam i ukończyłam z sukcesem wdrożenie systemu za kilkanaście milionów zł, koordynowałam od początku jako kierownik kilkunastoosobowego departamentu ekspertów wdrożenie systemów zarządzania informacją i nowych programów akwizycyjnych. W pierwszej połowie roku moi znajomi dostali wypowiedzenia na lepszych warunkach (od 8 do 10 pensji), ale były wtedy chyba zwolnienia grupowe. Zabrano mi elektroniczną kartę wstępu do firmy. Mam na utrzymaniu trzy osoby i żadnych innych środków. Ponadto od wielu lat co roku wraz z pensja styczniową dostawałam premię uznaniową w wysokości ok. czterech pensji za rok ubiegły. Teraz jej nie otrzymam. Czy i jak mogę negocjować lepsze warunki finansowe nie ryzykując utraty pieniędzy opisanych w w/w piśmie (np. nie wykorzystać żadnego urlopu i stawić sie do pracy jutro na cały okres do końca roku, bądź chociaż na okres, w którym nie planowałam urlopu, negocjować otrzymanie większych pieniędzy itp.)?"
Odpowiedź prawnika: Warunki finansowe odprawy
Z pytania wynika, że w Pani przypadku okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. Przepis art. 361 kodeksu pracy stanowi, że jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z przyczyn niedotyczących pracowników (np. likwidacji stanowiska), pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Jak się domyślamy, Pani pracodawca zatrudnia więcej niż 20 pracowników. Oznacza to, że w razie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, jest on obowiązany wypłacić odprawę w wysokości:
-
jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
-
dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
-
trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat;
przy czym wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. Odprawa służy zwalnianym pracownikom zarówno w przypadku zwolnień grupowych, jak i indywidualnych.
Wymienione powyżej uprawnienia przyznaje Pani ustawa i pracodawca nie może ich Pani pozbawić. Jednakże w pytaniu pisze Pani o bardziej korzystnych warunkach, tj. wyższej niż ustawowa odprawie oraz dodatkowej, jednorazowej wypłacie. Być może odpowiednie postanowienia, które mówią o takich właśnie warunkach, znajdują się w Pani umowie o pracę lub w dotyczących Pani regulaminach. Jeśli tak, to również ich utrata Pani nie grozi. Jeśli jednak wynikają one tylko z dobrej woli pracodawcy, to nie ma Pani gwarancji, iż zostaną one utrzymane w razie podjęcia negocjacji.
Co do urlopu, to w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Nie ma niestety znaczenia fakt, iż w tym okresie (lub jego części) pracownik nie planował urlopu.
Proszę pamiętać, ze pracodawca nie ma obowiązku przystąpić do proponowanych przez Panią negocjacji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?