Ważna potrzeba gospodarcza, uzasadniająca zmianę sposobu wykonywania służebności gruntowej

Pytanie:

"Na czym w praktyce polega może polegać ważna potrzeba gospodarcza, uzasadniająca zmianę sposobu wykonywania służebności gruntowej? "

Odpowiedź prawnika: Ważna potrzeba gospodarcza, uzasadniająca zmianę sposobu wykonywania służebności gruntowej

Ważna potrzeba gospodarcza, która by uzasadniała zmianę sposobu wykonywania służebności musi mieć charakter obiektywny. Nie wystarcza subiektywne przekonanie właściciela nieruchomości obciążonej o jej istnieniu, jak również osobisty charakter tej potrzeby, chodzi bowiem o potrzebę nieruchomości władnącej, a nie o osobistą potrzebę właściciela (Stanisław Rudnicki Najnowsze wydanie: Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe. Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IX) ss. 560). Oczywiście o tym czy zachodzi ważna potrzeba gospodarcza będą decydowały okoliczności konkretnego przypadku. Stanisław Rudnicki w swoim komentarzu wskazuje, że „W art. 291 mowa jest o dwóch nieruchomościach, z których jedna jest nieruchomością władnącą, a druga obciążoną. Bywają jednak sytuacje, gdy w grę wchodzi więcej nieruchomości, przy czym nieruchomość władnącą w stosunku do samej nieruchomości obciążonej jest zarazem nieruchomością obciążoną względem innej nieruchomości. W szczególności dotyczy to służebności przechodu, przejazdu i przegonu, gdy szlak drożny służący do wykonywania takiej służebności biegnie przez kilka lub więcej nieruchomości należących do różnych osób. W takim wypadku zmiana sposobu wykonywania służebności na jednej nieruchomości może wywoływać potrzebę wprowadzenia odpowiedniej zmiany w sposobie wykonywania służebności na innej nieruchomości. Jeżeli uznamy, że do żądania dalszej zmiany uprawniony jest tylko właściciel tej ostatniej nieruchomości, to odmowa wystąpienia przez niego z odpowiednim żądaniem udaremniałaby w ogóle dokona nie zmian w sposobie wykonywania służebności na żądanie właściciela innej nieruchomości obciążonej, chociażby za taką zmianą przemawiała ważna potrzeba gospodarcza. Dlatego wtedy, gdy służebność gruntowa przechodu, przejazdu i przegonu obciąża kilka nieruchomości, właściciel takiej nieruchomości może na podstawie art. 291 żądać za wynagrodzeniem zmiany sposobu wykonywania służebności nie tylko na własnej nieruchomości, ale także - jeśli zmiana ta tego wymaga - na innej nieruchomości, chyba że przyniosłoby to niewspółmierny jej uszczerbek”.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika