Wcześniejsza emerytura a odprawa

Pytanie klienta:

""Sprawa dotyczy mężczyzny mającego 61 lat zatrudnionego na umowę o pracę. Jakie świadczenie przysługują osobie przechodzącej na wcześniejszą emeryturę. Jak wyliczana jest odprawa?""

Odpowiedź prawnika:

Jak rozumiemy pytanie dotyczy świadczeń należnych od pracodawcy w związku z przejściem pracownika na wcześniejszą emeryturę.

Zgodnie z art. 92 [1] kodeksu pracy pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Ewentualne pozostałe świadczenia mogą przysługiwać pracownikowi na podstawie układu zbiorowego pracy, regulaminu bądź umowy o pracę albo z przepisów szczególnych (nie wiemy jednak jakiego zakładu pracy dotyczy pytanie). Na tej samej podstawie może pracownikowi przysługiwać odprawa w wyższej wysokości niż jednomiesięczne wynagrodzenie.

Nie nabywa prawa od odprawy emerytalno-rentowej pracownik, który uzyskuje stwierdzenie uprawnień emerytalnych i rentowych, ale nie zaprzestaje zatrudnienia. 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 11 stycznia 2001 r.  I PKN 187/2000, odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi także w razie przejścia na wcześniejszą emeryturę.